05 Јули, 2020
0.0212

ФОКУС НА ДЕНОТ: Кривична за Трипуновски, притвор за Јакимовски, истрага за Македонец за увоз на отпад во Бугарија

Објавено во: Македонија 18 Јануари, 2020

Дополнителниот заменик-министер за земјоделство, Цветан Трипуновски вчера беше во ненајавена посета и контрола на Подрачната единица на МЗШВ во Берово. Тој со себе носеше и човек за да го снима целиот процес.

За оваа своја постапка ќе „заработи“ кривична пријава. 

Раководителот на подрачната единица во Берово подготвува кривична пријава против неговиот актгуелен шеф, јави телевизијата 24.

Од Министерството за земјоделство  велат дека се нарушени правата на приватност и лични податоци. Трипуновски неовластено ги пуштил јавно.

Емил Јакимовски, човекот кој се закануваше на две новинарки и доби отказ од Централен регистар, замина во притвор во траење од осум дена.

Вака одлучи судот, откако тој доби пријава за семејно насилство, а беше пријавен и за закани кон новинарки.

Полицијата го уапси Емил Јакимовски на 17 јануари, откако имало пријави за семејно насилство

Фирма на Македонец во Бугарија внесувала сомнителен отпад од Италија. 

Се работи за фирмата „Блацион” од Софија,  чиј управител е македонски граѓанин, а таа увезла отпад од Италија кој пристигнал во бугарското пристаниште Варна, објави бугарската БТВ Новините.

Товарот, 25 контејнери со бали со отпад, со брод од италијанското пристаниште Салерно пристигнал во пристаништето Варна-Запад на 9 октомври

Непознато лице од лажен профил на социјалните мрежи се претставува дека профилот е на актерот и шоумен Игор Џамбазов, и се обидува да изнуди пари и донации

Фискалните сметки се оценети како штетни по здравјето на луѓето. 

На удар се луѓето кои постојано се во контакт и работат со нив. 

Се работи за супстанцијата бисфенол А, која се наоѓа во хартијата на која се печатат фискалните сметки

Од владината прес служба велат дека во Давос ќе замине министерот за надворешни работи, Никола Димитров, кој ќе учествува на панел за Западен Балкан, а ќе има најверојатно и билатерални средби

Во дел од медиумите се појави информација дека познатиот пијанист Симон Трпчевски во Штип го прекинал концертот затоа што во салата било ладно. 

Но, Трпчевски не го прекинал настапот во Штип, туку свирел во студена сала

Можеби ќе ве интересира

Пукање и напад со нож во Батинци – еден мртов, тројца повредени, убиецот во бегство

Пукање и напад со нож во Батинци – еден мртов, тројца повредени, убиецот во бегство

Деветнаесетгодишник од Скопје заклучил Италијанка во стан во Охрид

Деветнаесетгодишник од Скопје заклучил Италијанка во стан во Охрид

ФОТО ГАЛЕРИЈА од Козјак: Идеално место за романтични прослави и за инстаграмџии

ФОТО ГАЛЕРИЈА од Козјак: Идеално место за романтични прослави и за инстаграмџии

ВИДЕО: Првата дама, сопругата на Пендаровски објаснува се за маските

ВИДЕО: Првата дама, сопругата на Пендаровски објаснува се за маските

Почина доктор Деари од Тетово: Прв лекар кој ја изгуби битката со Ковид-19

Почина доктор Деари од Тетово: Прв лекар кој ја изгуби битката со Ковид-19

Ретко кој носи маска, казнети 474 лица

Ретко кој носи маска, казнети 474 лица

Заев: Поднесовме пријави за бомбите кои се пуштаат сега

Заев: Поднесовме пријави за бомбите кои се пуштаат сега

Филипче: Клиниката за пластична хирургија е целосно реновирана

Филипче: Клиниката за пластична хирургија е целосно реновирана

Како воздушниот сообраќај влијае на климатските промени

Како воздушниот сообраќај влијае на климатските промени