29 Март, 2020
0.0350

Дали Симон Трпчевски навистина го прекинал концертот во Штип?

Објавено во: Македонија 18 Јануари, 2020

Во дел од медиумите се појави информација дека познатиот пијанист Симон Трпчевски во Штип го прекинал концертот затоа што во салата било ладно. 

Но, Трпчевски не го прекинал настапот во Штип, туку свирел во студена сала. 

Тој бил вистинско изненадување за публиката во Штип, и дошол на традиционалниот новогодишен концерт на Државното средното музичко училиште „Сергеј Михајлов“. 

„Она што им го кажав во Узбекистан беше дека нашите политичари или квазиполитичари или оние што мислат дека се вистински политичари, или оние кои што се влијателни луѓе и покажуваат дека искрено ја сакаат културата и уметноста, дека треба да сфатат еднаш засекогаш дека на културата и образованието, не смее да се штеди“, изјавил на сцената Симон Трпчевски.

Сепак, тој упатил критика дека на културата не треба да се штеди. 

Можеби ќе ве интересира

Запалени нови контејнери во центарот на Скопје додека траеше полицискиот час

Запалени нови контејнери во центарот на Скопје додека траеше полицискиот час

Обвинителството ќе ја истражува смртта на стружанката од корона

Обвинителството ќе ја истражува смртта на стружанката од корона

По 17 дена, Филипче реши да одмори

По 17 дена, Филипче реши да одмори

Зетот на стружанката: Ни кажаа дека е позитивна на тестот откако почина

Зетот на стружанката: Ни кажаа дека е позитивна на тестот откако почина

Првиот битолчанец заболен од корона вирусот порачува да не му се верува на првото тестирање

Првиот битолчанец заболен од корона вирусот порачува да не му се верува на првото тестирање

По два дена заврши сагата, 106 лица конечно го напуштија Дебар

По два дена заврши сагата, 106 лица конечно го напуштија Дебар

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Најпрометните места во Скопје празни среде бел ден

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Најпрометните места во Скопје празни среде бел ден

Од понеделник на заболекар само ако имате болка што не се трпи

Од понеделник на заболекар само ако имате болка што не се трпи

Камерманот на „Медена земја“ снима во Вухан

Камерманот на „Медена земја“ снима во Вухан