29 Март, 2020
0.0315

ВО ДАВОС ЗАМИНУВААТ ГРЕТА И ТРАМП: Ќе има ли македонски претставници на форумот?

Објавено во: Македонија 18 Јануари, 2020

Повеќе од 100 милијардери ќе пристигнат во Швајцарија следната недела на годишниот состанок на Светскиот економски форум во Давос.

Тие ќе им се придружат на банкарите и политичарите.  Од владината прес служба велат дека во Давос ќе замине министерот за надворешни работи, Никола Димитров, кој ќе учествува на панел за Западен Балкан, а ќе има најверојатно и билатерални средби. 

Светскиот економски форум годинива одбележува 50-годишен јубилеј. Ќе се зборува за светската економска и политичка елита, за кампањата за „спас на планетата“ и светските кризи. 

Ќе присуствуваат активистката Грета Тунберг, но и американскиот претседател Доналд Трамп. Тој во Давос се враќа по 2018 година, а своето обраќање треба да го одржи токму на денот кога американските сенатори ќе ја отворат постапката за негово отповикување од должноста.

Во Давос, претходните години учествуваше екс премиерот, Зоран Заев. Таму тој имаше средби со екс грчкиот премиер, Алексис Ципрас, со кого разговараа за името, но и со Јенс Столтенберг од НАТО и поранешениот еврокомесар Јоханес Хан. Лани во Давос, Заев имаше средба и со филантропот и финансиер Џорџ Сорос, основач на Фондациите Отворено општество (ФОО) и со Патрик Гаспар, претседател на ФОО. 

Екс премиерот Никола Груевски во 2009 година учествуваше на „Летен Давос“ во Кина. Тој ја преводеше делегацијата на овој светски деловен настан. 

Можеби ќе ве интересира

Запалени нови контејнери во центарот на Скопје додека траеше полицискиот час

Запалени нови контејнери во центарот на Скопје додека траеше полицискиот час

Обвинителството ќе ја истражува смртта на стружанката од корона

Обвинителството ќе ја истражува смртта на стружанката од корона

По 17 дена, Филипче реши да одмори

По 17 дена, Филипче реши да одмори

Зетот на стружанката: Ни кажаа дека е позитивна на тестот откако почина

Зетот на стружанката: Ни кажаа дека е позитивна на тестот откако почина

Првиот битолчанец заболен од корона вирусот порачува да не му се верува на првото тестирање

Првиот битолчанец заболен од корона вирусот порачува да не му се верува на првото тестирање

По два дена заврши сагата, 106 лица конечно го напуштија Дебар

По два дена заврши сагата, 106 лица конечно го напуштија Дебар

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Најпрометните места во Скопје празни среде бел ден

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Најпрометните места во Скопје празни среде бел ден

Од понеделник на заболекар само ако имате болка што не се трпи

Од понеделник на заболекар само ако имате болка што не се трпи

Камерманот на „Медена земја“ снима во Вухан

Камерманот на „Медена земја“ снима во Вухан