29 Март, 2020
0.0256

Eмил Јакимовски заврши во притвор

Објавено во: Македонија 18 Јануари, 2020

Емил Јакимовски, човекот кој се закануваше на две новинарки и доби отказ од Централен регистар, замина во притвор во траење од осум дена.

Вака одлучи судот, откако тој доби пријава за семејно насилство, а беше пријавен и за закани кон новинарки.

Полицијата го уапси Емил Јакимовски на 17 јануари, откако имало пријави за семејно насилство. 

Тој претходно е избркан од Централниот регистар, каде работел како помошник раководител на сектор.  Директорката на Централниот регистар, Марија Бошковска Јанковски донесе Решение за престанок на работниот однос на лицето Емил Јакимовски поради, како што соопштија доцна синоќа од оваа институција, суштествени повреди на одредбите од Колективниот договор на Централниот регистар. Емил Јакимовски кој се поврзува со опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја присвоил фан-страницата на Централен регистар на Фејсбук, каде објавуваше статуси за директорката Марија Бошковска Јанковски, но и други лица кои се вработени во институцијата. 

Освен на новинари, се заканувал и на градоначалници. 

Можеби ќе ве интересира

Запалени нови контејнери во центарот на Скопје додека траеше полицискиот час

Запалени нови контејнери во центарот на Скопје додека траеше полицискиот час

Обвинителството ќе ја истражува смртта на стружанката од корона

Обвинителството ќе ја истражува смртта на стружанката од корона

По 17 дена, Филипче реши да одмори

По 17 дена, Филипче реши да одмори

Зетот на стружанката: Ни кажаа дека е позитивна на тестот откако почина

Зетот на стружанката: Ни кажаа дека е позитивна на тестот откако почина

Првиот битолчанец заболен од корона вирусот порачува да не му се верува на првото тестирање

Првиот битолчанец заболен од корона вирусот порачува да не му се верува на првото тестирање

По два дена заврши сагата, 106 лица конечно го напуштија Дебар

По два дена заврши сагата, 106 лица конечно го напуштија Дебар

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Најпрометните места во Скопје празни среде бел ден

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Најпрометните места во Скопје празни среде бел ден

Од понеделник на заболекар само ако имате болка што не се трпи

Од понеделник на заболекар само ако имате болка што не се трпи

Камерманот на „Медена земја“ снима во Вухан

Камерманот на „Медена земја“ снима во Вухан