07 Јули, 2020
0.0305

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови 52 позитивни на Ковид - 19, Филипче разочаран од непочитувањето на мерките

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 29 Мај, 2020

ПОРАСНА БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, НОВИ 52

Во последното деноноќие бројот на заразени повторно се зголеми. Од Комисијата за заразни болести која се уште држи состанок, за Фактор потврдуваат дека бројот на нови позитивни случаи на Ковид-19 изнесува 52.

Велат зголемувањето на бројот на нови заразени пациенти можело и да се очекува, особено по укинувањето на рестриктивните мерки.

Инаку, најголемиот број новозаразени се од веќе вчера споменатите скопски општини, Сарај, Чаир, Бутел....

МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ РАЗОЧАРАН ОД НЕПОЧИТУВАЊЕТО НА МЕРКИТЕ

Состојбата ќе ја следиме интензивно, и доколку и понатаму расте бројот на заразени граѓани од одредени општини, а само поради фактот дека не се почитуваат мерките кои ги препорачуваме, во текот на следната недела ќе ја разгледаме можноста за воведување карантински мерки во тие општини, изјави денеска на прес-конференција, министерот за здравство, Венко Филипче.

Најкритично, според него е во општините Сарај, Чаир, Гази Баба и Аеродром.

-Информациите кои ги добивме од терен за непочитување на мерките беа индикатор да направиме контроли за степенот на почитување на мерките и за спроведување на процесите со епидемиолошките препораки. Во Тетово е констатирано дека не се почитува самоизолацијата и на сите изречени мерки, односно не се носта маски и не се држи потребното растојание. 

Во Штип е утврдено непочитување на протоколот за транспорт на вработените во конфекциските фабрики.

Доколку продолжи тенеденцијата на голем број на позитивни случаи на заболени од Ковид-19 не се исклучува можноста за повторно враќање на рестриктивни мерки, предупреди денеска премиерот Оливер Спасовски.

Техничкиот премиер денеска пред медиумите во Крива Паланка рече дека државата постојано не може да остане во вонредна состојба.и укажа дека овие бројки доаѓаат од рестриктивниот период.

Денеска повторно во Владата ќе се разговара и ќе се проценува дали ќе биде продолжена повторно вонредната состојба во државата, а утре претседателот Стево Пендаровски треба да одлучи дали тоа ќе биде сторено.

АМЕРИКАНСКИ И ГРЧКИ ВОЕНИ АВИОНИ ГО ПРЕЛЕТАА СКОПЈЕ

Денеска точно попладне два авиони на американското воено воздухопловство придружувани од два воени авиони на Грција извршија прелет над територијата на Република Северна Македонија. 

Прелетит беше во чест на нашето членство во НАТО. Авионите летаа долж реката Вардар, а дојдоа од правец на скопскиот аеродром. 

Станува збор за два американски Б-1Б Лансери кои се сметаат за основа на американските бомбардерски сили на долг дострел, придружувани од четворица грчки ловци Ф-16.

Американските авиони полетаа вчера од сојузната држава Јужна Дакота и имаа 30 часовен непрекинат лет со полнење гориво во воздух. 

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Маврово важи за една од нашите најубави места во државата. Живописно место, идеално за одмор и релаксација преку целата година. Но досега, единствена можност да се поседува своја недвижност беше да се купи земја на која ќе изградите своја викендица.

Услужните дејности за обезбедување имот и лица имаат голем потенцијал и се солиден бизнис.

Ангажираат голема работна сила, на пазарот опстојуваат по дваесетина и повеќе години. 

Дрвокрадците во Македонија во 2019 избегнале казна од 230 милиони денари, која инаку би требало да ја платат како повеќекратна санкција од вредноста на дрвото доколку би биле фатени од шумарочуварските служби, шумската полиција и другите органи на прогонот.

Во ексклузивно интервју за Фактор, по подолг период во кој не можеа да се слушнат неговите јавни ставови за економските прилики во земјава, еден од најпопуларните и врвни македонски бизнисмени, Светозар Јаневски, сосема искрено говори за големата загуба која за стопнството ја донесе корона кризата.

Со најтешка клиничка слика во последните два-три дена доаѓаат заразени пациенти со корона вирусот во Градската општа болница „8 Септември“. Директорот, д-р. Христијан Костов за Фактор потврди дека новите пациенти кои ги хоспитализираат, за 24 часа завршуваат на респиратор.

Можеби ќе ве интересира

Д-р. Стојанов: Вакцината пртив стрептокока пневмонија не ја спречува заразата со Ковид-19, но создава посилен имунитет

Д-р. Стојанов: Вакцината пртив стрептокока пневмонија не ја спречува заразата со Ковид-19, но создава посилен имунитет

СЛОБОДНО ПЛИВАЈТЕ ВО ЕЗЕРО, КОВИД НЕ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОДА - но на плажа да не се доближувате до непознати

СЛОБОДНО ПЛИВАЈТЕ ВО ЕЗЕРО, КОВИД НЕ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОДА - но на плажа да не се доближувате до непознати

Богојески: Да изгласаме за 10ка, со тоа ќе внесеме во Парламент граѓански пратеници кои ќе ги менуваат работите од корен

Богојески: Да изгласаме за 10ка, со тоа ќе внесеме во Парламент граѓански пратеници кои ќе ги менуваат работите од корен

Мицкоски: Обвинителот да провери дали Заев е Бошко Буха

Мицкоски: Обвинителот да провери дали Заев е Бошко Буха

ШИЛЕГОВ НЕГАТИВЕН: И официјално, невидливиот противник е победен

ШИЛЕГОВ НЕГАТИВЕН: И официјално, невидливиот противник е победен

Заев: Не е невозможно да добиеме парламентарно мнозинство од 61 пратеник

Заев: Не е невозможно да добиеме парламентарно мнозинство од 61 пратеник

Цаца Билјановска се врати на работа на Кожната клиника

Цаца Билјановска се врати на работа на Кожната клиника

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Денес повеќе оздравени од заразени, наесен можно е да се користат и студентските домови

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Денес повеќе оздравени од заразени, наесен можно е да се користат и студентските домови

Заев вели дека коалицирале со БЕСА поради програмата

Заев вели дека коалицирале со БЕСА поради програмата