04 Јули, 2020
0.0520

ТУРИЗМОТ ОДИ ВО ДРУГА НАСОКА: Oгромен пад, но и почеста посета на планини

Објавено во: Свет, Корона Вирус 28 Мај, 2020

Наскоро се очекува пад на туризмот во светот за 70 отсто. 

„Претходните глобални кризни ситуации доведоа до пад на туризмот од 10 до 20 проценти, но пандемијата Ковид-19 е полоша“, вели генералниот секретар на УНВТО, Зураб Пололикашвили, пренесува Си-Ен-Ен.

Рече дека ова лето поголем број луѓе ќе патуваат по копнен пат, а не со авиони, и додаде дека планинскиот туризам ќе биде поактуелен од плажите.

Наведува дека таканаречените „зелени коридори“ што ќе овозможат насочено патување меѓу два региона, во различни земји, кои покажале ниска стапка на инфекција со коронавирус, би можеле да бидат првиот чекор кон рестартирање на меѓународниот туризам. 

Во Европа, Сицилија нуди поволности за гостите кои ќе патуваат кај нив. 

Сличен модел имаат Кипар, но и Јапонија. 

Jапонија ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи.

Кипар ќе ги покрива трошоците за туристите ако се заразат со коронавирус.

Можеби ќе ве интересира

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД

Вртоглав раст на бројот на заразени: Од вирусот починаа над половина милион луѓе

Вртоглав раст на бројот на заразени: Од вирусот починаа над половина милион луѓе

СЗО: Државите кои се најпогодени сега, итно да се борат

СЗО: Државите кои се најпогодени сега, итно да се борат

БРОЈКАТА РАСТЕ: Заболени од коронавирус се повеќе од 11 милиони во светот

БРОЈКАТА РАСТЕ: Заболени од коронавирус се повеќе од 11 милиони во светот

Антималаричен лек им помогнал на заболените од коронавирусот

Антималаричен лек им помогнал на заболените од коронавирусот

Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет

Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет

КОРОНАТА ЗА НИВ МОЖЕ ДА БИДЕ ФАТАЛНА: СЗО им порача на пушачите да се откажат од цигарите

КОРОНАТА ЗА НИВ МОЖЕ ДА БИДЕ ФАТАЛНА: СЗО им порача на пушачите да се откажат од цигарите

ЗЕМЈИ СО 130.000 ПОЧИНАТИ, НО И БЕЗ ПОЧИНАТИ: Зошто има толкави разлики?

ЗЕМЈИ СО 130.000 ПОЧИНАТИ, НО И БЕЗ ПОЧИНАТИ: Зошто има толкави разлики?

Германското претседателство: Почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија „според германска агенда“

Германското претседателство: Почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија „според германска агенда“