04 Јули, 2020
0.0433

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

Објавено во: Свет, Корона Вирус 27 Мај, 2020

Jапонија ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи.

Владата ќе им плати на туристите едно ноќевање за секои три ноќевања во хотел. На туристите ќе им бидат бесплатни и билетите за музеи и археолошки локации. Владата ќе потроши 50 милиони евра за овој дел од програмата за враќање на туристите во земјата.

Хироши Табата, директорот на Агенцијата за туризам во Јапонија, изјавил дека владата ќе потроши 19.5 милијарди долари за да привлече странски туристи. Oваа програма ќе почне да се реализира летово, веројатно од јули.

Имаат 126 милиони жители, 16.433 заразени  и 784 смртни случаи поврзани со Ковид -19. 

Поволности за враќање на туристите нуди и Сицилија. 

Италијански остров предлага да им плати на туристите половина од билетот за авион и ноќевањето.

Можеби ќе ве интересира

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД

Вртоглав раст на бројот на заразени: Од вирусот починаа над половина милион луѓе

Вртоглав раст на бројот на заразени: Од вирусот починаа над половина милион луѓе

СЗО: Државите кои се најпогодени сега, итно да се борат

СЗО: Државите кои се најпогодени сега, итно да се борат

БРОЈКАТА РАСТЕ: Заболени од коронавирус се повеќе од 11 милиони во светот

БРОЈКАТА РАСТЕ: Заболени од коронавирус се повеќе од 11 милиони во светот

Антималаричен лек им помогнал на заболените од коронавирусот

Антималаричен лек им помогнал на заболените од коронавирусот

Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет

Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет

КОРОНАТА ЗА НИВ МОЖЕ ДА БИДЕ ФАТАЛНА: СЗО им порача на пушачите да се откажат од цигарите

КОРОНАТА ЗА НИВ МОЖЕ ДА БИДЕ ФАТАЛНА: СЗО им порача на пушачите да се откажат од цигарите

ЗЕМЈИ СО 130.000 ПОЧИНАТИ, НО И БЕЗ ПОЧИНАТИ: Зошто има толкави разлики?

ЗЕМЈИ СО 130.000 ПОЧИНАТИ, НО И БЕЗ ПОЧИНАТИ: Зошто има толкави разлики?

Германското претседателство: Почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија „според германска агенда“

Германското претседателство: Почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија „според германска агенда“