10 Август, 2020
0.0382

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО

Објавено во: Свет, Корона Вирус 09 Јули, 2020

Од Светската здравствена организација алармираат дека коронавирусот брзо се шири и е надвор од контрола. 

Директорот на СЗО, Тедрос Гребрејсус изјави дека од повеќе од 11,8 милиони случаи во светот, колку што се пријавени во таа организација, половина се потврдени во изминатите шест недели.

Според него,  пандемијата укажала на нееднаквости на глобално ниво и во одделни земји како во медицинскиот систем така и во поширокото општество, пренесува „Гардијан“.

„Обично се вели дека заразните болести не знаат за граници. Тие не се грижат за политичките разлики, ниту за оние меѓу здравјето и економијата, животот и опстанокот. Пандемијата на Ковид-19, дефинитивно, ги избриша сите нив“, изјави Гребрејсус.

САД, Бразил, Индија, Русија и Перу се земји со најмногу заболени во светот. 

Зад нив се Чиле, Шпанија, Британија и Мексико. 

Што се однесува до нашата земја, за 24 часа имаме нови 168 заразени и 3 починати. 

По 137 дена на одделението за интензивна нега во болницата „Папата Јован“ во италијанскиот град Бергамо нема ниту еден пациент со коронавирусот, а овој град во Ломбардија броеше илјадници заразени и починати пациенти од Ковид-19.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ТЕОРИИТЕ НА ЗАГОВОР НЕ СЕ ТОЧНИ: Лекар трчаше 35 километри носејќи маска

(ВИДЕО) ТЕОРИИТЕ НА ЗАГОВОР НЕ СЕ ТОЧНИ: Лекар трчаше 35 километри носејќи маска

До крајот на годината ќе има вакцина за коронавирусот?

До крајот на годината ќе има вакцина за коронавирусот?

(ВИДЕО) КРВАВИ ПРОТЕСТИ ВО БЕЛОРУСИЈА: Една жртва и стотици повредени

(ВИДЕО) КРВАВИ ПРОТЕСТИ ВО БЕЛОРУСИЈА: Една жртва и стотици повредени

Ова се 11-те симптоми на коронавирусот

Ова се 11-те симптоми на коронавирусот

СЗО: Нема пари за борба против пандемијата

СЗО: Нема пари за борба против пандемијата

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БАЛТИМОР: Eден човек загина, има и повредени

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БАЛТИМОР: Eден човек загина, има и повредени

Вработен во болница украл паричник на починат од коронавирусот

Вработен во болница украл паричник на починат од коронавирусот

Научниците открија кои маски се најбезбедни

Научниците открија кои маски се најбезбедни

Либан остана без влада, сите си поднесоа оставка

Либан остана без влада, сите си поднесоа оставка