11 Мај, 2021
0.0190

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО

Објавено во: Свет, Корона Вирус 09 Јули, 2020

Од Светската здравствена организација алармираат дека коронавирусот брзо се шири и е надвор од контрола. 

Директорот на СЗО, Тедрос Гребрејсус изјави дека од повеќе од 11,8 милиони случаи во светот, колку што се пријавени во таа организација, половина се потврдени во изминатите шест недели.

Според него,  пандемијата укажала на нееднаквости на глобално ниво и во одделни земји како во медицинскиот систем така и во поширокото општество, пренесува „Гардијан“.

„Обично се вели дека заразните болести не знаат за граници. Тие не се грижат за политичките разлики, ниту за оние меѓу здравјето и економијата, животот и опстанокот. Пандемијата на Ковид-19, дефинитивно, ги избриша сите нив“, изјави Гребрејсус.

САД, Бразил, Индија, Русија и Перу се земји со најмногу заболени во светот. 

Зад нив се Чиле, Шпанија, Британија и Мексико. 

Што се однесува до нашата земја, за 24 часа имаме нови 168 заразени и 3 починати. 

По 137 дена на одделението за интензивна нега во болницата „Папата Јован“ во италијанскиот град Бергамо нема ниту еден пациент со коронавирусот, а овој град во Ломбардија броеше илјадници заразени и починати пациенти од Ковид-19.

Можеби ќе ве интересира

ПАНДЕМИЈАТА ГО ДОСТИГНА ПИКОТ: Стивнува и во Европа и во САД и Јужна Америка, уверува СЗО

ПАНДЕМИЈАТА ГО ДОСТИГНА ПИКОТ: Стивнува и во Европа и во САД и Јужна Америка, уверува СЗО

(ВИДЕО) ИМА ДЕВЕТ ЖРТВИ: Израел одговори на ракетните напади

(ВИДЕО) ИМА ДЕВЕТ ЖРТВИ: Израел одговори на ракетните напади

Кети Карико помогна светот да се заштити од коронавирусот

Кети Карико помогна светот да се заштити од коронавирусот

СЗО објави каде стивнува пандемијата

СЗО објави каде стивнува пандемијата

Ако планирате да летувате кај нив, оваа земја за 100 дена ќе има колективен имунитет

Ако планирате да летувате кај нив, оваа земја за 100 дена ќе има колективен имунитет

Во Франција се спрема граѓанска војна?

Во Франција се спрема граѓанска војна?

Се испитува нов лек против коронавирусот - до јуни ќе бидат идентификувани петте најперспективни

Се испитува нов лек против коронавирусот - до јуни ќе бидат идентификувани петте најперспективни

Јапонците до крајот на годинава ќе доставуваат вакцини против коронавирусот

Јапонците до крајот на годинава ќе доставуваат вакцини против коронавирусот

ИНДИЈА: Излечените од коронавирусот се почесто се соочуваат со опасна габична инфекција

ИНДИЈА: Излечените од коронавирусот се почесто се соочуваат со опасна габична инфекција