11 Мај, 2021
0.0415

БОЛНИЦАТА ВО БЕРГАМО ПРОГЛАСИ ПОБЕДА НАД КОВИД-19: Битката со вирусот ја загубија 6.000 пациенти

Објавено во: Свет 09 Јули, 2020

По 137 дена на одделението за интензивна нега во болницата „Папата Јован“ во италијанскиот град Бергамо нема ниту еден пациент со корона вирусот, а овој град во Ломбардија броеше илјадници заразени и почонати пациенти од Ковид-19.

Облечени само во нивните бели мантини, без скафандери и друга заштитна опрема, лекарите со голем аплауз влегле во болницата и ја соопштиле убавата вест, за веднаш потоа се одноминутен молк оддале почит за сите починати од корона вирусот.

- Денеска конечно ги гледаме нашите лекари и медицински сестри облечени во нивните вообичаени униформи. Победата дојде, изјави директорот на Ургентниот центар, Лука Лорини.

Интензивната нега во болницата „Папата Јован“ повеќе од 4 месеци се справуваше со оваа најтешките случаи на пациенти заболени од корона вирусот. Таму немаше празен болнички кревет, а во екот на епидемијата, во Бергамо болеста не успеаа да ја победат речиси 6.000 луѓе.


Можеби ќе ве интересира

НАСИЛСТВОТО НЕ ЗАПИРА: Експлозиите продолжија утрово во Ерусалим

НАСИЛСТВОТО НЕ ЗАПИРА: Експлозиите продолжија утрово во Ерусалим

ПАНДЕМИЈАТА ГО ДОСТИГНА ПИКОТ: Стивнува и во Европа и во САД и Јужна Америка, уверува СЗО

ПАНДЕМИЈАТА ГО ДОСТИГНА ПИКОТ: Стивнува и во Европа и во САД и Јужна Америка, уверува СЗО

(ВИДЕО) ИМА ДЕВЕТ ЖРТВИ: Израел одговори на ракетните напади

(ВИДЕО) ИМА ДЕВЕТ ЖРТВИ: Израел одговори на ракетните напади

Кети Карико помогна светот да се заштити од коронавирусот

Кети Карико помогна светот да се заштити од коронавирусот

СЗО објави каде стивнува пандемијата

СЗО објави каде стивнува пандемијата

Ако планирате да летувате кај нив, оваа земја за 100 дена ќе има колективен имунитет

Ако планирате да летувате кај нив, оваа земја за 100 дена ќе има колективен имунитет

Во Франција се спрема граѓанска војна?

Во Франција се спрема граѓанска војна?

Се испитува нов лек против коронавирусот - до јуни ќе бидат идентификувани петте најперспективни

Се испитува нов лек против коронавирусот - до јуни ќе бидат идентификувани петте најперспективни

Јапонците до крајот на годинава ќе доставуваат вакцини против коронавирусот

Јапонците до крајот на годинава ќе доставуваат вакцини против коронавирусот