15 Јуни, 2021
0.0259

Се создаде забуна, грчки сој не постои

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 18 Мај, 2021

Не постои грчки сој на коронавирусот, сојот откриен во Атина е нигериски. 

„Не постои ниту грчка, ниту атинска варијанта на ковид-19“, вели професорот по хигиена и епидемиологија Гикас Мајоркинис во интервју за грчка То вима

Тој вели дека варијантата што неодамна е најдена кај случаитево центарот на Атина е нигерискиот сој, кој беше изолиран пред февруари. Мајоркинис  соопшти дека има околу 1.000 потврдени случаи со нигерискиот сој и тие не се откриени со случајно земање примероци, туку со тестирање на одбрани групи.

За нигерискиот сој,  рече дека досега пациентите што се вакцинирани, па се заразиле, поминале добро, иако повеќето се постари граѓани.

Инаку, македонскиот војник кој се врати заразен од Африка беше инфициран со нигерискиот сој. 

foto freepik

Можеби ќе ве интересира

Косовците бараат нешто што Вучиќ не може да прифати, тој итно ќе разговара со Србите на Косово

Косовците бараат нешто што Вучиќ не може да прифати, тој итно ќе разговара со Србите на Косово

Зошто Џо Бајден го сака Балканот?

Зошто Џо Бајден го сака Балканот?

За сите кои чекаат бугарско државјанство, тамошните власти имаат важна вест

За сите кои чекаат бугарско државјанство, тамошните власти имаат важна вест

КРАЈ НА ЕПИДЕМИЈАТА НА КОВИД-19 ВО СЛОВЕНИЈА: Земјата се движи кон „зелена фаза“

КРАЈ НА ЕПИДЕМИЈАТА НА КОВИД-19 ВО СЛОВЕНИЈА: Земјата се движи кон „зелена фаза“

КОИ ЗЕМЈИ ВО ЕУ СЕ НАЈЛОШИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА - поранешните комунистички, а меѓу нив и Хрватска

КОИ ЗЕМЈИ ВО ЕУ СЕ НАЈЛОШИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА - поранешните комунистички, а меѓу нив и Хрватска

Со ковид автобуси тимовите за вакцинација ќе одат во хрватските мали градови

Со ковид автобуси тимовите за вакцинација ќе одат во хрватските мали градови

Красимир Каракачанов е осуден за омраза кон Ромите

Красимир Каракачанов е осуден за омраза кон Ромите

Во мал град во Хрватска се продаваат куќи за помалку од еден долар

Во мал град во Хрватска се продаваат куќи за помалку од еден долар

Крај на епидемијата во Словенија

Крај на епидемијата во Словенија