30 Мај, 2024
0.0265

ПРИСТИГНАЛ ОБДУКЦИСКИОТ НАОД НА БРАТОТ НА УБИЕЦОТ НА МАЛАТА ДАНКА: Во врска со убиството испитани се 14 сведоци, еве што велат од обвинителството

Објавено во: Балкан 24 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Телото на Данка Илиќ (2) од Бор се уште не е пронајдено. Девојчето исчезна на 26 март годинава во Бањско Поље, а на 4 април беа уапсени осомничените мажи (50, 50). По наредба на Вишото јавно обвинителство Заечар им е одредена мерка притвор до 30 дена, а таткото на едно од лицата е осомничен дека помагал во делото.

Еден осомничен детално опиша како е убиено детето, но одби да каже каде е телото. Во полициски притвор во Бор починаа братот на осомничениот и син на соучесник. Аукцијата вчера пристигна во обвинителството, а за неа се очекува јавноста да биде информирана во наредните денови. Починатиот бил осомничен дека телото на Данка го криел кај братот и татко му.

Истрагата ја води Вишото јавно обвинителство во Зајечар, кое одговори во која насока оди истрагата.

- Сведоци кои се испитуваат во постапката се родителите на детето на Данка Илиќ, родителите на осомничените, роднини, пријатели, соседи и колеги од работа. Досега се сослушани 14 сведоци. Од утре продолжува распитот на нови сведоци - велат од ВЈТ во Заечар.

Како што е познато, сведоците биле „главно испрашувани за околностите на движењето на осомничените за периодот од исчезнувањето на детето на Данка Илиќ до нивното апсење“.

- Сите пронајдени биолошки траги ќе бидат вештачени (ДНК форензика). Досега до обвинителството не е доставено ниту едно вештачење. Осомничените ќе бидат испратени на невропсихијатриско вештачење во Специјалната затворска болница во Белград, штом ќе се создадат услови за тоа, односно кога ќе престане потребата од присуство на осомничените во доказната постапка - додаваат од Вишото јавно обвинителство во Заечар.

Србија данас

Можеби ќе ве интересира

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НАСКОРО ПОЧНУВА БЕРБАТА НА МАЛИНИТЕ ВО СРБИЈА: Има ли сезонски работници и колкава им е дневницата?

НАСКОРО ПОЧНУВА БЕРБАТА НА МАЛИНИТЕ ВО СРБИЈА: Има ли сезонски работници и колкава им е дневницата?

НУДАТ ПОЧЕТНА ПЛАТА ОД 750 ЕВРА И НИКОЈ НЕМА ДА РАБОТИ: Обезбедено сместување и храна, два дена одмор и ништо - Црногорците со голем проблем

НУДАТ ПОЧЕТНА ПЛАТА ОД 750 ЕВРА И НИКОЈ НЕМА ДА РАБОТИ: Обезбедено сместување и храна, два дена одмор и ништо - Црногорците со голем проблем

(ВИДЕО) ПЛОЧКИ ЛЕТАЛЕ И ДО 80 МЕТРИ: Невреме во Хрватска, гром запали куќа

(ВИДЕО) ПЛОЧКИ ЛЕТАЛЕ И ДО 80 МЕТРИ: Невреме во Хрватска, гром запали куќа