30 Мај, 2024
0.0274

ЕВЕ КАКО ИЗГЛЕДАШЕ ГРЦИЈА - портокалов сахарски песок над Атина (ФОТО)

Објавено во: Балкан 24 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Облаците донесоа прашина од пустината Сахара, со што грчката престолнина Атина стана портокалова. Според официјални лица, тоа е една од најлошите такви ситуации што ја погодиле Грција од 2018 година.

Слични облаци се надвиснаа над Грција на крајот на март и почетокот на април, а беа и над делови од Швајцарија и јужна Франција.

Денеска се очекува небото да се расчисти, соопшти грчката метеоролошка служба.

Квалитетот на воздухот се влоши во многу делови од земјата, а во средата наутро античкиот Акропол во Атина не беше видлив поради прашина.

Облакот достигна дури 500 километри северно, до Солун.

На луѓето со респираторни проблеми им се советува да не се многу надвор, да носат заштитни маски и да избегнуваат физички вежби додека не се расчистат облаците од прашина.

И покрај убавината на портокаловата нијанса над Атина, која предизвика многу граѓани да се сликаат на отворено, сепак песочните облаци претставуваат голем ризик за луѓето со респираторни заболувања.

Сахара ослободува од 60 до 200 милиони тони минерален песок годишно.

Поголемиот дел од песокот брзо се таложи на земјата, но некои од малите честички можат да патуваат далеку, понекогаш стигнувајќи до Европа.

Атмосферата, особено во јужна Грција, стана задушувачка поради комбинацијата на песок и високите температури.

Метеорологот Костас Лагувардос го спореди погледот од метеоролошка станица со планетата Марс.

Противпожарната служба во вторник пријавила 25 пожари во последните 24 часа.

Еден пожар избувна во близина на поморска база на островот Крит, каде температурите надминаа 30 степени Целзиусови, а некои луѓе беа евакуирани, јавуваат локалните медиуми.


Фото: EPA-EFE/GEORGE VITSARAS

Можеби ќе ве интересира

НЕВРЕМЕ ВO СРБИЈА, ПАЃА ГРАД КОЛКУ ТЕНИСКИ ТОПЧИЊА: улиците поплавени, силен дожд го парализира сообраќајот (ВИДЕО)

НЕВРЕМЕ ВO СРБИЈА, ПАЃА ГРАД КОЛКУ ТЕНИСКИ ТОПЧИЊА: улиците поплавени, силен дожд го парализира сообраќајот (ВИДЕО)

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НАСКОРО ПОЧНУВА БЕРБАТА НА МАЛИНИТЕ ВО СРБИЈА: Има ли сезонски работници и колкава им е дневницата?

НАСКОРО ПОЧНУВА БЕРБАТА НА МАЛИНИТЕ ВО СРБИЈА: Има ли сезонски работници и колкава им е дневницата?

НУДАТ ПОЧЕТНА ПЛАТА ОД 750 ЕВРА И НИКОЈ НЕМА ДА РАБОТИ: Обезбедено сместување и храна, два дена одмор и ништо - Црногорците со голем проблем

НУДАТ ПОЧЕТНА ПЛАТА ОД 750 ЕВРА И НИКОЈ НЕМА ДА РАБОТИ: Обезбедено сместување и храна, два дена одмор и ништо - Црногорците со голем проблем