10 Август, 2020
0.0386

Пет милиони луѓе цели шест недели одат во карантин

Објавено во: Свет, Корона Вирус 07 Јули, 2020

Австралискиот град Мелбурн од денеска е во 6-неделен карантин за да се спречи ширењето на коронавирусот. 

Градот повторно ќе биде под целосен карантин поради зголемување на случаите со коронавирус. 

Ситуацијата сега е покомплицирана од пред неколку месеци.

Границата помеѓу двете најнаселени австралиски држави, Викторија и Нов Јужен Велс, од денеска е затворена. 

Премиерот на сојузната држава Викторија, Денијел Ендрјуз, изјави дека од среда вечер луѓето ќе мораат да останат во своите домови, освен кога ќе требаат да одат на работа, да извршат нужни обврски. 

Има 191 нов случај за едно деноноќие. 

Тоа е најголем дневен пораст од почетокот на епидемијата.

Минатата недела е воведен карантин за повеќе од 300.000 жители во северните предградија на Мелбурн, откако два дена по ред е регистрирано двоцифрено зголемување на бројот на заразени. Ова ќе важи еден месец. 

Можеби ќе ве интересира

ТАТКО И Е ОД ДЕБАР, МАЈКА И ОД ГОСТИВАР - светски познатата Бебе Реџа е болна и ќе се оперира од синуси

ТАТКО И Е ОД ДЕБАР, МАЈКА И ОД ГОСТИВАР - светски познатата Бебе Реџа е болна и ќе се оперира од синуси

СЕ ГЛЕДА ЛИ СПАСОТ - повеќе вакцини против Ковид веќе се тестираат врз луѓе

СЕ ГЛЕДА ЛИ СПАСОТ - повеќе вакцини против Ковид веќе се тестираат врз луѓе

ДРАМА ВО БЕЈРУТ - демонстранти упаднаа во МНР, убиен полицаец

ДРАМА ВО БЕЈРУТ - демонстранти упаднаа во МНР, убиен полицаец

РУСКИ ЛЕКАРИ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Еве зошто не треба да се брза со вакцината против КОВИД-19

РУСКИ ЛЕКАРИ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Еве зошто не треба да се брза со вакцината против КОВИД-19

ЌЕ БИДАТ ДОМА ДУРИ ДО ЈУЛИ ИДНАТА ГОДИНА- како вработените во Фејсбук се штитат од короната

ЌЕ БИДАТ ДОМА ДУРИ ДО ЈУЛИ ИДНАТА ГОДИНА- како вработените во Фејсбук се штитат од короната

(ВИДЕО) ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛЖИР: Урнати куќи, напукнати патишта

(ВИДЕО) ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛЖИР: Урнати куќи, напукнати патишта

ТЕНЗИИ ВО БЕЈРУТ: На протестите се повредени неколку луѓе

ТЕНЗИИ ВО БЕЈРУТ: На протестите се повредени неколку луѓе

Експлозијата во Бејрут остави 80.000 деца без покрив над главата

Експлозијата во Бејрут остави 80.000 деца без покрив над главата

ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА: Ќе ги сечат клупите, за да има дистанца

ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА: Ќе ги сечат клупите, за да има дистанца