28 Февруари, 2020
0.0224

(ФОТО) Двајца мажи и жена бездомник загинаа во снежно невреме во Шпанија

Објавено во: Свет 20 Јануари, 2020

Најмалку тројца загинати има во невремето во Шпанија. 

Се работи за двајца мажи, еден во областа Астурија, а друг во областа Кастиња, а во Гандија, Валенсија, загина жена – бездомник.

Земјата ја зафати невреме со силен ветер и снег, објави весникот „Венте минутос”. Во Валенција дувал ветер со брзина од 115 километри на час. 

Шпанската државна метеоролошка служба објави предупредување во 33 провинции. Затворени се пристаништата во Валенсија и Гандија. Во 194 општини во регионот Валенсија часовите во училиштата се откажани.

Аеродромот „Аликанте”, денеска е затворен. 

Утре во Шпанија се очекува слично време.

Бурите Елза и Фабиан однесоа неколку човечки животи лани во декември во Шпанија.

Жртви имаше и во септември 2019 година, кога Шпанија ја зафатија поплави какви немало еден век. 


Можеби ќе ве интересира

ВИРУСОТ ГИ ТУРНА ЦЕНИТЕ - црнто злато станува се поевтино

ВИРУСОТ ГИ ТУРНА ЦЕНИТЕ - црнто злато станува се поевтино

(ВИДЕО) КАКО КОРОНАВИРУСОТ ГИ НАДМИНА ЕБОЛА, САРС И МЕРС: Заразени над 82 000 луѓе

(ВИДЕО) КАКО КОРОНАВИРУСОТ ГИ НАДМИНА ЕБОЛА, САРС И МЕРС: Заразени над 82 000 луѓе

Голема загуба за Турција: Убиени 33 турски војници за еден ден во Сирија

Голема загуба за Турција: Убиени 33 турски војници за еден ден во Сирија

НОВИ ЖРТВИ: Во Италија починаа 17 луѓе од коронавирус

НОВИ ЖРТВИ: Во Италија починаа 17 луѓе од коронавирус

ГИ ОТКРИ ФИНАНСИСКАТА ПОЛИЦИЈА: Продавале маски за лице за 5.000 евра

ГИ ОТКРИ ФИНАНСИСКАТА ПОЛИЦИЈА: Продавале маски за лице за 5.000 евра

НЕМА ПАТУВАЊЕ ВО МЕКА И МЕДИНА: Саудиска Арабија презема мерки поради коронавирусот

НЕМА ПАТУВАЊЕ ВО МЕКА И МЕДИНА: Саудиска Арабија презема мерки поради коронавирусот

Шенжен ќе забрани конзумација на кучиња и мачки поради новиот коронавирус

Шенжен ќе забрани конзумација на кучиња и мачки поради новиот коронавирус

САД и Кина почнаа да тестираат лек против коронавирус врз луѓе

САД и Кина почнаа да тестираат лек против коронавирус врз луѓе

Грета Тунберг во трка за Нобелова награда

Грета Тунберг во трка за Нобелова награда