13 Јули, 2020
0.0404

Ангелкова: Ако патувате во Грција или Турција, ќе ви биде потребeн 14-дневeн карантин

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 11 Мај, 2020

Ако патувате во Грција или Турција по 13 мај, ќе ви биде потребeн 14-дневeн карантин, изјави министерката за туризам на Бугарија, Николина Ангелкова, пред новинарите во парламентот.

„Овие се привремени мерки во оваа фаза, до денес. Ситуацијата е исклучително динамична. Ги чекаме инструкциите на Европската комисија - водичот што се подготвува во секторот „Туризам“. Упатствата ќе бидат објавени на 13 мај“, рече Ангелкова, пренесува оffnews.bg.

Во исто време, Министерството за надворешни работи објави денеска дека „објавите на Фејсбук за потпишаниот билатерален договор меѓу Бугарија и Грција за патување на  граѓаните и карантинот не одговараат на вистината“.

На прашањето на новинарите дали Бугарија ќе наметне карантин на странските туристи кои пристигнале во Бугарија, Ангелкова одговори: „Очекуваме упатства на Европската комисија за какви мерки да се следат. Упатствата ќе бидат објавени во среда. Во оваа фаза не можам да коментирам што ќе се случи по 13 мај. Ајде да добиеме насоки“.

Можеби ќе ве интересира

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ДРАМА НА СРПСКО СЕМЕЈСТВО НА ТАСОС - детето имало болки во стомакот, еве што откриле

ДРАМА НА СРПСКО СЕМЕЈСТВО НА ТАСОС - детето имало болки во стомакот, еве што откриле

НИКОЈ НЕ СЕ СПАСИ ОД ВТОРИОТ БРАН - балканските држави избројаа рекордни новозаразени

НИКОЈ НЕ СЕ СПАСИ ОД ВТОРИОТ БРАН - балканските држави избројаа рекордни новозаразени

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите