29 Ноември, 2021
0.0242

Заев вели дека и во време на пандемија се зголемуваат платите, а тоа е реткост во Европа

Објавено во: Економија 26 Октомври, 2021

Премиерот Зоран Заев вчера во вестите на Сител изјави дека минималната плата расте, а невработеноста во државата се намалува. 

Вели дека и во време на пандемија, просечната плата пораснала. Според него, тоа е реткост и во Европа. 

Две и пол години без избори се навистина реткост во нашата земја, ние секоја година имаме некои избори, а во овие две и пол години сето тоа што го вложивме, на крајот мора да го валоризираме со економски стандард на граѓаните, со работни места, повисоки плати, пензии за граѓаните, тоа мора да го искористи нашата земја. Јас верувам дека сите и власт и опозиција ќе бидат ЗА, знаејќи дека има стабилно парламентарно мнозинство и тоа треба да се искористи,“ кажа Заев. 

Најави дека од 1 јануари, минималната плата ќе изнесува 18.000 денари. 

Но, има сектори каде покачувањето на минималецот би довело до отпуштање на работници. 

Можеби ќе ве интересира

КАКО СО „МАЛАТА“ ТАЊА СОЗДАВАМЕ „ГОЛЕМ БИЗНИС ПАЗАР“

КАКО СО „МАЛАТА“ ТАЊА СОЗДАВАМЕ „ГОЛЕМ БИЗНИС ПАЗАР“

Враќање на отпишаните: Kако ТЕЦ „Неготино“ од ладна резерва стана златна резерва?

Враќање на отпишаните: Kако ТЕЦ „Неготино“ од ладна резерва стана златна резерва?

ЕСМ ќе купува милион тони јаглен до крајот на следната година

ЕСМ ќе купува милион тони јаглен до крајот на следната година

ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ НЕ МОЖАТ ДА ГИ ПОКРИЈАТ ТРОШОЦИТЕ: Се формира интервентен фонд

ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ НЕ МОЖАТ ДА ГИ ПОКРИЈАТ ТРОШОЦИТЕ: Се формира интервентен фонд

ЕБОР ТВИТНА ЗА ТЕЦ ОСЛОМЕЈ: Горди сме дека се гради првата соларна електрана во земјата

ЕБОР ТВИТНА ЗА ТЕЦ ОСЛОМЕЈ: Горди сме дека се гради првата соларна електрана во земјата

СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ ВО ОСТАР ПАД: Омрикон мутацијата удар и на економијата

СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ ВО ОСТАР ПАД: Омрикон мутацијата удар и на економијата

ГЛИГОР БИШЕВ: Организацијата и корпоративната култура се клучни за успех на компанијата

ГЛИГОР БИШЕВ: Организацијата и корпоративната култура се клучни за успех на компанијата

АЗЕСКИ ВО ПОСЕТА НА КАВАДАРЦИ:Без политички консензус, државата нема економски развој

АЗЕСКИ ВО ПОСЕТА НА КАВАДАРЦИ:Без политички консензус, државата нема економски развој

НОВИОТ СОЈ „ОМИКРОН“ ГИ ПОКОСИ БЕРЗИТЕ: Огромен пад на цената на нафтата

НОВИОТ СОЈ „ОМИКРОН“ ГИ ПОКОСИ БЕРЗИТЕ: Огромен пад на цената на нафтата