10 Август, 2020
0.0401

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Објавено во: Економија, Балкан, Корона Вирус 13 Јули, 2020

Во хрватскиот град Дубровник цените се намалени и до 60 отсто, но туристи нема. 

Системот за пријавување и одјавување гости  eVisitor, покажува дека на 5 јули годинава во Дубровник имало 2.145 гости, што е само 13 проценти од бројот на гости кои престојувале во градот истиот ден лани, кога се реализирале 24.824 ноќевања.

Туристичката заедница во Дубровник наведува дека во хотелското сместување во градот сега има најголем број гости од Германија, Хрватска и Босна и Херцеговина, а во приватното сместување најбројни се Германците, Французите и Полјаците.

На подобра ситуација на почетокот на сезоната се надевале и угостителите во Дубровник, објави порталот „Индекс“.

Хрватска ги заостри мерките откако почна да расте бројот на заразени. 

Задолжително носење заштитни маски во продавница, во јавниот превоз и во медицински установи – ова се дел од новите построги мерки кои ги најави хрватскиот Кризен штаб, а кои почнуваат од денеска.

Вработените во кафетериите и рестораните ќе мора постојано да бидат со заштитни маски, а повеќе правила има и во врска со организирањето настани со повеќе од 100 учесници. 

Забрането е ракување и прегрнување.

Можеби ќе ве интересира

Табаку: Бизнис од 1,3 милијарди евра се пресели од Албанија во Северна Македонија

Табаку: Бизнис од 1,3 милијарди евра се пресели од Албанија во Северна Македонија

АД МЕПСО: Плаќаат високи сметки за мобилен телефон и интернет, а се бунат за поскапување на струјата

АД МЕПСО: Плаќаат високи сметки за мобилен телефон и интернет, а се бунат за поскапување на струјата

Работодавачите бараат побрзо формирање на Влада заради нов сет на антикризни мерки

Работодавачите бараат побрзо формирање на Влада заради нов сет на антикризни мерки

Работодавачите бараат побрзо формирање на Влада заради нов сет на антикризни мерки

Работодавачите бараат побрзо формирање на Влада заради нов сет на антикризни мерки

НЛБ „короната“ не ја плаши, кредитирањето расте! Колкава е добивката?

НЛБ „короната“ не ја плаши, кредитирањето расте! Колкава е добивката?

Денеска истекува рокот: Има ли некој 300 милиони евра за гасифицирање на Македонија?

Денеска истекува рокот: Има ли некој 300 милиони евра за гасифицирање на Македонија?

ТЕШКО ЌЕ БИДЕ БЕЗ НОВ СЕТ МЕРКИ - работодавачите предупредуваат

ТЕШКО ЌЕ БИДЕ БЕЗ НОВ СЕТ МЕРКИ - работодавачите предупредуваат

КОРОНА КРИЗАТА НЕ ГО СПЛАСНА ИНТЕРЕСОТ - станови се бараат, цената никако не паѓа

КОРОНА КРИЗАТА НЕ ГО СПЛАСНА ИНТЕРЕСОТ - станови се бараат, цената никако не паѓа

ИМА ЛИ ШАНСИ СТРУЈАТА ДА НЕ ПОСКАПУВА - Да, вели Бислимовски, ако се откажат енергетските компании

ИМА ЛИ ШАНСИ СТРУЈАТА ДА НЕ ПОСКАПУВА - Да, вели Бислимовски, ако се откажат енергетските компании