25 Јуни, 2024
0.2627

За оваа овошка сигурно не сте ни слушнале, а донесува одлична заработка: Цената е 5 евра за кг, а е се популарна во Европа

Објавено во: Свет 18 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Овој хибриден вид овошје е сè попопуларен во Европа, особено меѓу луѓето кои претпочитаат здрава исхрана. Но, иако е богат со витамини и има позитивни карактеристики за oдгледување, кај нас е запоставен.

Јоста е бобинка која има бројни придобивки, а една од нив е тоа што има неколку пати повеќе витамин Ц од лимонот.

Ова овошно дрво е хибрид, а настанало со вкрстување на огрозд и црни рибизли, со цел да се потиснат нивните маани. Потекнува од Германија, поточно во Келн на Институтот Макс Планк, а името на тоа овошје доаѓа од два германски збора - schwarze Johannisbeere (капина) и Stachelbeere (огрозд).

Инаку, во Германија јоста чини 5 евра за килограм. Има смисла за увезено овошје. Но, оваа информација треба да се земе со резерва, ако зборуваме за производство во Германија, бидејќи се знае дека јоста се бере многу бавно, рачно, а таа бројка не се вклопува во 16-те евра на час што се плаќаат сезонски работни места во таа земја.

Јостот се одгледува во области каде климата е континентална и попогодно е да се одгледува на соодветни повисоки надморски височини.

Јоста се сади на почетокот на пролетта или на есента, со растојание меѓу редовите од 3 метри, додека растојанието помеѓу јостите по ред треба да биде од 0,7 до 1 метар.

Се сади на почва која е добро дренирана и има pH вредност од 5-6.

Кисели бобинки

Бобинките на јостата имаат освежителен и кисел вкус. Може да се користат свежи, но и за џемови, сокови, па дури и за вино. Бобинките сè уште содржат 9,16 отсто од вкупните шеќери и не го губат својот квалитет при замрзнување.

Кастрењето треба да се врши во текот на зимата, кога растението е во мирување.

Растението цвета во првиот дел на април, а бобинките се берат до средината на јули од грмушки високи до 1,8 метри. Исто така, ги дава првите плодови по три години одгледување, а приносот по грмушка во полн плод може да биде неколку килограми.


Исклучителна отпорност на болести и штетници

Јоста покажува многу висока отпорност на болести и штетници, па затоа не треба ни да се третира. Исто така, бобинката е толерантна на ниски температури, а докажано е дека преживува и на -40 степени. Од друга страна, високите температури не го фаворизираат особено.

Исто така, не бара многу за одгледување. Не треба да се третира со фунгициди и инсектициди и е толерантен на ниски температури.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО МОСКВA: Луѓето скокаа од прозорец за да се спасат, има и жртви

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО МОСКВA: Луѓето скокаа од прозорец за да се спасат, има и жртви

ГРАТЧЕ НА СИЦИЛИЈА: Нудат евтини куќи како „мамец“ за нови жители

ГРАТЧЕ НА СИЦИЛИЈА: Нудат евтини куќи како „мамец“ за нови жители

Лесја Украинка: Русија продолжува да го тероризира цивилното население на Украина

Лесја Украинка: Русија продолжува да го тероризира цивилното население на Украина

Пронајдени 20 изгорени тела во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

Пронајдени 20 изгорени тела во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација