28 Септември, 2020
0.0220

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

Објавено во: Свет, Корона Вирус 12 Август, 2020

По повеќе од 100 дена повторно има случаи на коронавирус во Нов Зеланд. 

Во Нов Зеланд властите истражуваат дали првите случи со Ковид-19 кои се појавија по 102 дена без локална трансмисија, се резултат на вирус пристигнат на увезени пакувања замрзната храна, јави Ројтерс.

Откако беа откриени четворица заразени членови на едно семејство во Оукленд, премиерката Џасинда Ардерн повторно воведе строги ограничувања на движењето во најголемиот град во Нов Зеланд. 

Таа ги ограничи патувањата во целата земја.

Познато е дека двајца членови од заразеното семејство посетиле туристички места јужно од Оукленд, оддалечени три часа возење, при што имале симптоми, а третиот заминал да работи во финансиска компанија во Оукленд, исто со симптоми.

Повеќе од 200 луѓе се идентификувани како блиски или случајни контакти со семејството и здравствените службеници се подготвуваат за тестирање десетици илјади луѓе во наредните денови.

Испитувањата откриле можност за потенцијален увоз на вирусот на замрзната храна.

Блумфилд вели дека во тек е тестирање на површината во разладен погон во Оукленд каде работел еден член од семејството. 

Во земјата вирусот е дијагностициран кај 1.579 луѓе, а 22 починаа. 

Можеби ќе ве интересира

Тензии: Ерменија прогласи воена состојба

Тензии: Ерменија прогласи воена состојба

Екс сопруга на познат турски фудбалер платила 1,3 милиони долари за да го убијат

Екс сопруга на познат турски фудбалер платила 1,3 милиони долари за да го убијат

Украина жали: 22 кадети и офицери загинаа во пад на авион, двајца се борат за живот

Украина жали: 22 кадети и офицери загинаа во пад на авион, двајца се борат за живот

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

Коронавирусот создал мутација, ќе изгубиме способност да го контролираме?

Коронавирусот создал мутација, ќе изгубиме способност да го контролираме?

ПРВИ ВО СВЕТОТ: Град има колективен имунитет на коронавирусот

ПРВИ ВО СВЕТОТ: Град има колективен имунитет на коронавирусот

Кристијан Дростен тврди дека пандемијата сега ќе почне, а Германија не е подготвена

Кристијан Дростен тврди дека пандемијата сега ќе почне, а Германија не е подготвена

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште