11 Мај, 2021
0.0204

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 09 Јули, 2020

Во Чиле се случи нешто необично. Медицинска сестра им свири на виолина на пациентите заразени со коронавирус. 

Медицинската сестра Дамарис Силва (26) од Сантијаго, по напорната смена на работа, шета по ходниците со својата виолина и им свири познати латиноамерикански песни на пациентите. 

Оние кои можат, ѝ возвраќаат со аплауз и со насмевки.

Болницата каде што работи се наоѓа во сиромашниот дел на градот, во населбата Ла Пинтана.

Таа вели дека ова го прави од срце, за да им даде надеж и љубов на луѓето. 

Во светот, Чиле е на 6-то место по бројот на заразени. 

Досега имаат 306,216 потврдени случаи на заразени, а починаа над 6.600 луѓе. 

Пред Чиле е Перу, а зад нив е Шпанија по бројот на заразени. 


Можеби ќе ве интересира

Куќи во Италија за едно евро: Сите се прашуваат - во што е тајната?

Куќи во Италија за едно евро: Сите се прашуваат - во што е тајната?

НАСИЛСТВОТО НЕ ЗАПИРА: Експлозиите продолжија утрово во Ерусалим

НАСИЛСТВОТО НЕ ЗАПИРА: Експлозиите продолжија утрово во Ерусалим

ПАНДЕМИЈАТА ГО ДОСТИГНА ПИКОТ: Стивнува и во Европа и во САД и Јужна Америка, уверува СЗО

ПАНДЕМИЈАТА ГО ДОСТИГНА ПИКОТ: Стивнува и во Европа и во САД и Јужна Америка, уверува СЗО

(ВИДЕО) ИМА ДЕВЕТ ЖРТВИ: Израел одговори на ракетните напади

(ВИДЕО) ИМА ДЕВЕТ ЖРТВИ: Израел одговори на ракетните напади

Кети Карико помогна светот да се заштити од коронавирусот

Кети Карико помогна светот да се заштити од коронавирусот

СЗО објави каде стивнува пандемијата

СЗО објави каде стивнува пандемијата

Ако планирате да летувате кај нив, оваа земја за 100 дена ќе има колективен имунитет

Ако планирате да летувате кај нив, оваа земја за 100 дена ќе има колективен имунитет

Во Франција се спрема граѓанска војна?

Во Франција се спрема граѓанска војна?

Се испитува нов лек против коронавирусот - до јуни ќе бидат идентификувани петте најперспективни

Се испитува нов лек против коронавирусот - до јуни ќе бидат идентификувани петте најперспективни