06 Април, 2020
0.0426

ВАКВО НЕШТО НЕМАЛО ОД 1990: Германската економија трпи удари

Објавено во: Економија, Корона Вирус 25 Март, 2020

Последиците од коронавирусот ќе удрат и по Германија. 

Економијата во Германија е во најлоша состојба од 1990 година. 

Бизнис расположението месецов има најголем пад од повторното обединување на земјата во 1990 година, информираше денес Институтот за економски истражувања Ifo.

Експертите имаат лоши прогнози. 

Многу земји се во карантин, фирмите се затворени, летовите откажани и тоа ќе има големи последици. 

Лани Германија успеа да се спаси од рецесија. 

Дури и германската канцеларка Ангела Меркел е во самоизолација, затоа што контактирала со заразен лекар. Сепак, и вториот нејзин тест е негативен. 

Во светот има скоро половина милион луѓе кои се новозаразени.

Италија и Шпанија се во најлоша состојба. 

Кина се опоравува иако кај нив лани се појави опасниот вирус. 

Можеби ќе ве интересира

Детектор анкета: Над 20% од вработените граѓани останале без своето работно место поради корона кризата

Детектор анкета: Над 20% од вработените граѓани останале без своето работно место поради корона кризата

АРНАЛ: ЗА НАМАЛЕНИ ЕМИСИИ, ПОТРОШУВАЧКА НА ЕНЕРГИЈА И ПОДОБРИ ГРАДБИ ТРЕБА ДА СЕ ПРИМЕНИ БИМ ВО ГРАДЕЖНИШТВОТО

АРНАЛ: ЗА НАМАЛЕНИ ЕМИСИИ, ПОТРОШУВАЧКА НА ЕНЕРГИЈА И ПОДОБРИ ГРАДБИ ТРЕБА ДА СЕ ПРИМЕНИ БИМ ВО ГРАДЕЖНИШТВОТО

Премиер лигата предупредува: Намалените плати на фудбалерите ќе имаат импакт на здравствениот систем

Премиер лигата предупредува: Намалените плати на фудбалерите ќе имаат импакт на здравствениот систем

Трипуновски: Загрозена егзистенцијата на тутунопроизводителите

Трипуновски: Загрозена егзистенцијата на тутунопроизводителите

ВЕТУВАЊЕ ОД ОРБАН: Унгарците нема да останат без работа

ВЕТУВАЊЕ ОД ОРБАН: Унгарците нема да останат без работа

Бислимовски: Администрацијата да си ги плаќа режиските сметки навреме

Бислимовски: Администрацијата да си ги плаќа режиските сметки навреме

Експертски предвидувања:ИСТОРИСКА РЕЦЕСИЈА-ГОЛЕМА ДЕПРЕСИЈА

Експертски предвидувања:ИСТОРИСКА РЕЦЕСИЈА-ГОЛЕМА ДЕПРЕСИЈА

Каков третман треба да има деловната тајна

Каков третман треба да има деловната тајна

ММФ и СЗО ОЦЕНУВААТ: Кризата од 2008 е мало дете во однос на светската економија сега

ММФ и СЗО ОЦЕНУВААТ: Кризата од 2008 е мало дете во однос на светската економија сега