06 Април, 2020
0.0460

Близу половина милион новозаразени во светот: Италија и Шпанија повторно со најголем број починати

Објавено во: Свет, Корона Вирус 25 Март, 2020

Близу половина милион новозаразени: Италија и Шпанија повторно со најголем број починати

Бројот на новозаразени во светот забрзано се движи кон половина милион луѓе. Според последните информации, сега има околу 430.000 луѓе инифицирани со смртоносниот вирус, но СЗО информира дека дури 85 отсто од новите случаи во последните 24 часа се пријавени во Европа и во САД.

Италија се уште важи за земја која е епицентарот во Европа со најголем број нановоинфицирани и со најголем број жртви. До вчера бројот на починати повторно се зголеми на повеќе од 700 – 743. Таму до сега има 6.820 починати, а вкупниот број заразени е близу 70.000 луѓе. Стапката на смртност е речиси 10 проценти. Критично е и во Шпанија, каде вкупниот број на починати е 2.991, а веќе има 42.000 заразени лица. 


Можеби ќе ве интересира

НЕПОПРАВЛИВА ГРЕШКА: Во единствената болница во Њујорк за пациенти без вирусот, хоспитализирани заразени со Ковид 19

НЕПОПРАВЛИВА ГРЕШКА: Во единствената болница во Њујорк за пациенти без вирусот, хоспитализирани заразени со Ковид 19

СЕ Е ДОБРЕДОЈДЕНО: Најпознатата болница на Менхетен очајнички бара донации

СЕ Е ДОБРЕДОЈДЕНО: Најпознатата болница на Менхетен очајнички бара донации

Бил Гејтс ќе потроши неколку милијарди за вакцината за коронавирусот

Бил Гејтс ќе потроши неколку милијарди за вакцината за коронавирусот

Премиер лигата предупредува: Намалените плати на фудбалерите ќе имаат импакт на здравствениот систем

Премиер лигата предупредува: Намалените плати на фудбалерите ќе имаат импакт на здравствениот систем

(ВИДЕО) Емотивно обраќање на Трамп-ќе имаме многу мртви

(ВИДЕО) Емотивно обраќање на Трамп-ќе имаме многу мртви

АМЕРИКАНСКИ НАУЧНИЦИ: 5G мрежата не го шири коронавирусот

АМЕРИКАНСКИ НАУЧНИЦИ: 5G мрежата не го шири коронавирусот

(ФОТО) На пазар во Неапол

(ФОТО) На пазар во Неапол

ЧУМАТА НА 21 ВЕК: 46.000 жртви на коронавирусот во Европа

ЧУМАТА НА 21 ВЕК: 46.000 жртви на коронавирусот во Европа

ИТАЛИЈА: Помал број починати и помал број пациенти на интензивна нега

ИТАЛИЈА: Помал број починати и помал број пациенти на интензивна нега