16 Јануари, 2021
0.0194

СРБИЈА Е ПРЕД КАТАСТРОФА: Вучиќ соопшти за 47 починати утрово

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 26 Ноември, 2020

Состојбата со справување со коронавирусот во Србија е лоша. 

Претседателот Александар Вучиќ изјави дека денес е најтешкиот ден за Србија што се однесува до коронавирусот. Вели  дека најверојатно секој следен ќе биде тежок.

„Утрово имавме 47 мртви, ќе има уште повеќе луѓе до два. Состојбата во болниците е ужасно тешка“, рече Вучиќ. 

Во Србија вчера се регистрирани 7.579 позитивни лица, а 41 лице почина.

Членот на српскиот Кризен штаб, епидемиологот Предраг Кон изјави дека ситуацијата со коронавирусот е критична, „дури и на некои места катастрофална“ поради сместувањето на пациентите и смета дека „секако се задоцни со мерките“.

Властите донесоа нови мерки за училиштата. Кризниот штаб одлучи дека средните и основните училишта (само повисоките одделенија), како и факултетите, се префрлаат на онлајн настава.

Лошо е во сите балкански земји. Црна Гора воведе полициски час. 

Можеби ќе ве интересира

ЕПИДЕМИОЛОГОТ КОН ОТКРИВА: Се наѕира крајот на пандемијата

ЕПИДЕМИОЛОГОТ КОН ОТКРИВА: Се наѕира крајот на пандемијата

СЛЕТА АВИОНОТ ВО БЕЛГРАД СО МИЛИОН КИНЕСКИ ВАКЦИНИ: Вучиќ откри која вакцина ќе ја прими

СЛЕТА АВИОНОТ ВО БЕЛГРАД СО МИЛИОН КИНЕСКИ ВАКЦИНИ: Вучиќ откри која вакцина ќе ја прими

ЕДЕН МИЛИОН КИНЕСКИ ВАКЦИНИ ПРИСТИГНУВААТ ДЕНЕСКА ВО СРБИЈА: Вучиќ лично ќе го пречека авионот кој ќе слета од Кина

ЕДЕН МИЛИОН КИНЕСКИ ВАКЦИНИ ПРИСТИГНУВААТ ДЕНЕСКА ВО СРБИЈА: Вучиќ лично ќе го пречека авионот кој ќе слета од Кина

ПОРАНЕШЕН КОМАНДАТ НА ОВК ПРОНАЈДЕН МРТОВ: Требаше да сведочи во Хаг

ПОРАНЕШЕН КОМАНДАТ НА ОВК ПРОНАЈДЕН МРТОВ: Требаше да сведочи во Хаг

ТУЖБА ЗА НАТO: Адвокати од Србија и Италија ќе бараат оштета

ТУЖБА ЗА НАТO: Адвокати од Србија и Италија ќе бараат оштета

Рама: Бугарија и вети на Македонија само 100 дози, но и тие не сака да ги даде

Рама: Бугарија и вети на Македонија само 100 дози, но и тие не сака да ги даде

Земјотрес со јачина од 4.1 степен ја стресе Петриња

Земјотрес со јачина од 4.1 степен ја стресе Петриња

ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ: Хрватка која живее во Австралија прво си ги убила трите дечиња, а потоа си го одзела животот

ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ: Хрватка која живее во Австралија прво си ги убила трите дечиња, а потоа си го одзела животот

Едномесечниот Дени избегна страшна судбина: Од земјотресот во Петриња паднал таванот во неговиот дом

Едномесечниот Дени избегна страшна судбина: Од земјотресот во Петриња паднал таванот во неговиот дом