31 Јануари, 2023
0.0244

Се јави земја која ќе купува руска нафта и гас

Објавено во: Економија 05 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Пакистан ќе набавува руска нафта и гас по намалени цени. 

Русија прифати да испорачува сирова нафта за Пакистан по намалена цена, сооштија денеска властите во Исламабад. Националните ресурси на гас во Пакистан се намалуваат по десет проценти годишно.  Русија сака воспоставување долгорочни договори за снабдување на Пакистан со течен природен гас. Меѓувладина делегација од Русија ќе го посети Пакистан во јануари. Тогаш треба да бидат потпишани конкретни договори.  Пакистан потребите за енергенси ги задоволува воглавно со увоз на сирова нафта од ОАЕ, Саудиска Арабија и од Кувајт. Недостигот од гас и високите цени на нефтените деривати поттикнаа инфлација и серија протести во државата.

Европа го засилува притисокот врз Русија која на 24 февруари ја почна инвазијата на Украина. Стапува на сила најсилната мерка која е договорена и со седумте најразвиени земји. Тоа е ембаргото на нафта и ограничување на цената на руската нафта, чија горна граница е 60 долари за барел.

Русија остро реагираше на оваа одлука. Се заканија дека ова ќе има последици. Украина пак смета дека требало утврдената цена да биде пониска, за да Русија ослабне и да не може да ја финансира војната. 

Можеби ќе ве интересира

Лани државата за 17 отсто ги зголемила приходите од даноци

Лани државата за 17 отсто ги зголемила приходите од даноци

НОВ БРАН ПРОТЕСТИ ЈА ПАРАЛИЗИРАА ФРАНЦИЈА: Училиштата затворени, сообраќајот во застој

НОВ БРАН ПРОТЕСТИ ЈА ПАРАЛИЗИРАА ФРАНЦИЈА: Училиштата затворени, сообраќајот во застој

Анѓушев: Од мај продажба на електрична енергија за извоз

Анѓушев: Од мај продажба на електрична енергија за извоз

ПЕНЗИСКИОТ ФОНД НА НОРВЕШКА ДОЖИВЕА НАЈГОЛЕМА ЗАГУБА ВО ПОСЛЕДНИТЕ 25 ГОДИНИ: Помалку има дури 152 милијарди евра

ПЕНЗИСКИОТ ФОНД НА НОРВЕШКА ДОЖИВЕА НАЈГОЛЕМА ЗАГУБА ВО ПОСЛЕДНИТЕ 25 ГОДИНИ: Помалку има дури 152 милијарди евра

Бектеши открива: Гасот доаѓа од Турција и Грција

Бектеши открива: Гасот доаѓа од Турција и Грција

Официјално: Над 10.000 Македонци лани работеле како странци во Хрватска

Официјално: Над 10.000 Македонци лани работеле како странци во Хрватска

За колку се намали вредност на рубљата во однос на доларот?

За колку се намали вредност на рубљата во однос на доларот?

ПОТРЕБНИ СЕ И ВО ЈАВЕН И ВО ПРИВАТЕН СЕКТОР: Оваа професија станува популарна

ПОТРЕБНИ СЕ И ВО ЈАВЕН И ВО ПРИВАТЕН СЕКТОР: Оваа професија станува популарна

Прогнозите на ММФ контрадикторни: „Очекувајте го неочекуваното“, а оваа земја дефинитивно оди во рецесија

Прогнозите на ММФ контрадикторни: „Очекувајте го неочекуваното“, а оваа земја дефинитивно оди во рецесија