16 Мај, 2021
0.0248

Потврдите за вакцинација се дискриминирачки, порачуваат од СЗО

Објавено во: Свет, Корона Вирус 19 Април, 2021

Потврдите за вакцинација се дискриминирачки, велат од Светската здравствена организација (СЗО). 

Соопштија дека потврдите за вакцинација не треба  да бидат предуслов за меѓународно патување затоа што вакцината е нерамномерно распределена меѓу земјите.

Независни експерти од Комитетот, се осврнаа на ограничените докази дали вакцинацијата против коронавирусот го намалува ширењето на инфекцијата, како и на „нееднаквоста во глобалната дистрибуција на вакцините“. Комитетот препорача државите да сметаат дека доказите за вакцинација ја продлабочуваат нееднаквоста и нееднаквата слобода на движење.

Европската комисија во март предложи воведување на дигитален зелен сертификат, т.н. ковид-пасош за слободно движење во ЕУ за време на пандемијата. Тоа ќе биде доказ за вакцинација, негативен тест или прележан вирус.

Земјите во ЕУ мораат сами да одлучат кои ќе бидат придобивките од сертификатот за нив, како што е ослободувањето од карантин.

Можеби ќе ве интересира

Во Конго се изречени триесет смртни казни

Во Конго се изречени триесет смртни казни

Антонио Гутереш е „шокиран“ од она што се случува во Појасот Газа

Антонио Гутереш е „шокиран“ од она што се случува во Појасот Газа

Има повеќе смртни случаи отколку лани, констатира СЗО

Има повеќе смртни случаи отколку лани, констатира СЗО

Повеќето Германци се против повластувања за вакцинираните

Повеќето Германци се против повластувања за вакцинираните

КАИРО НАПРАВИ ИСКЛУЧОК: Египет ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените

КАИРО НАПРАВИ ИСКЛУЧОК: Египет ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените

(ВИДЕО) ЕДЕН ЗАГИНАТ И ПОВЕЌЕ ОД 60 ПОВРЕДЕНИ: Toрнадо го погоди Вухан

(ВИДЕО) ЕДЕН ЗАГИНАТ И ПОВЕЌЕ ОД 60 ПОВРЕДЕНИ: Toрнадо го погоди Вухан

Москва молчи, а Ерменија тврди дека побарала воена помош од Русија

Москва молчи, а Ерменија тврди дека побарала воена помош од Русија

(ВИДЕО+ФОТО) Старата камп приколка ја претвориле во куќа

(ВИДЕО+ФОТО) Старата камп приколка ја претвориле во куќа

По првата вакцина во Италија имаат за 80 отсто помалку заразени

По првата вакцина во Италија имаат за 80 отсто помалку заразени