16 Мај, 2021
0.0302

Државите во ЕУ се согласни да се патува со ковид пасоши

Објавено во: Свет 14 Април, 2021

Во европското семејство прифатлива е идејата за воведување на ковид пасоши за патување. Земјите од ЕУ се усогласија за заедничкиот пристап за сертификатите за патување, oбјави денеска весникот „Бајеришер Рундфунк”.

Ковид пасошот треба да биде подготвен за примена до крајот на јуни. Пасошот ќе содржи податоци за вакцинирање, резултати од тестови и информации за прележан коронавирус. Земјите во ЕУ мораат сами да одлучат кои ќе бидат придобивките од сертификатот за нив, како што е ослободувањето од карантин. Тие мораат сами да одлучат дали да ги признаат вакцинациите со вакцини што се одобрени само во одредени земји, а не во ЕУ како целина, како што е руската вакцина „Спутник В”. Планирано е сертификатот да се издава бесплатно на хартија или во електронска форма, а сите потребни податоци мора да можат да се читаат преку баркод содржан во сертификатот.

Еврокомесарот за правда, Дидие Рејндерс изјави дека „зелените“ ковид-пасоши ќе се користат сè додека Светската здравствена организација не објави крај на пандемијата на Ковид-19, а авиокомпаниите ќе можат да ги бараат при закажување на летовите. Грција беше меѓу првите земји кои се залагаа за воведување на ковид пасоши. 

Можеби ќе ве интересира

НА УЖAСОТ ВО ИДИНА МУ НЕМА КРАЈ: Вирусот сега „коси“ во руралните средини

НА УЖAСОТ ВО ИДИНА МУ НЕМА КРАЈ: Вирусот сега „коси“ во руралните средини

Во Конго се изречени триесет смртни казни

Во Конго се изречени триесет смртни казни

Антонио Гутереш е „шокиран“ од она што се случува во Појасот Газа

Антонио Гутереш е „шокиран“ од она што се случува во Појасот Газа

Има повеќе смртни случаи отколку лани, констатира СЗО

Има повеќе смртни случаи отколку лани, констатира СЗО

Повеќето Германци се против повластувања за вакцинираните

Повеќето Германци се против повластувања за вакцинираните

КАИРО НАПРАВИ ИСКЛУЧОК: Египет ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените

КАИРО НАПРАВИ ИСКЛУЧОК: Египет ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените

(ВИДЕО) ЕДЕН ЗАГИНАТ И ПОВЕЌЕ ОД 60 ПОВРЕДЕНИ: Toрнадо го погоди Вухан

(ВИДЕО) ЕДЕН ЗАГИНАТ И ПОВЕЌЕ ОД 60 ПОВРЕДЕНИ: Toрнадо го погоди Вухан

Москва молчи, а Ерменија тврди дека побарала воена помош од Русија

Москва молчи, а Ерменија тврди дека побарала воена помош од Русија

(ВИДЕО+ФОТО) Старата камп приколка ја претвориле во куќа

(ВИДЕО+ФОТО) Старата камп приколка ја претвориле во куќа