15 Јуни, 2021
0.0198

По првата вакцина во Италија имаат за 80 отсто помалку заразени

Објавено во: Свет, Корона Вирус 15 Мај, 2021

Драстично се намали бројот на заболени со коронавирусот во Италија. Анализите покажаа дека ризикот од заразување, хоспитализација и смрт  се намалил по 14 дена од првата доза.

Бројот на заразени лица од сите возрасти опадна за 80 проценти, пет недели по првата доза на Pfizer, Moderna или AstraZeneca, покажа студија во Италија објавена денес. Првата студија е спроведена со помош на Националниот институт за здравство и Министерството за здравство, на примерок од 13,7 милиони луѓе. Научниците ги користат податоците од почетокот на вакцинацијата во Италија на 27 мај, до 3 мај.  Досега 8,3 милиони Италијанци се ревакцинирани, односно 14 проценти од населението, а други десет милиони ја добиле првата доза.

Италија беше една од најпогодените европски земји. Лани целата држава беше во карантин, а потоа се забрануваше патување од регион во регион. Над 124.000 луѓе починаа од коронавирусот. 

foto freepik

Можеби ќе ве интересира

НЕМА МАСКИ НИ ВО ЗАТВOРЕНО: Израел го победи вирусот, но остануваат претпазливи со туристите

НЕМА МАСКИ НИ ВО ЗАТВOРЕНО: Израел го победи вирусот, но остануваат претпазливи со туристите

(ВИДЕО) Се појавија снимки на кои се гледа како научник храни лилјаци во Вухан

(ВИДЕО) Се појавија снимки на кои се гледа како научник храни лилјаци во Вухан

Гебрејесус од СЗО за коронавирусот: Повеќе од 10.000 луѓе умираат секој ден

Гебрејесус од СЗО за коронавирусот: Повеќе од 10.000 луѓе умираат секој ден

Индискиот сој на коронавирусот е откриен во над 70 земји

Индискиот сој на коронавирусот е откриен во над 70 земји

АстраЗенека призна уште еден неуспех за коронавирусот

АстраЗенека призна уште еден неуспех за коронавирусот

ДОБАР СУМ, ИГРАЈТЕ СО СРЦЕ: Ериксен се јави од болница

ДОБАР СУМ, ИГРАЈТЕ СО СРЦЕ: Ериксен се јави од болница

НОВАВАКС НУДИ НОВА ВАКЦИНА - различна е од другите, ефикасноста и е импресивна

НОВАВАКС НУДИ НОВА ВАКЦИНА - различна е од другите, ефикасноста и е импресивна

НЕ Е ГРИП, КОВИД ИМА НОВИ СИМПТОМИ: Главоболка, интензивно течење на носот, ама без губење на мирис и вкус

НЕ Е ГРИП, КОВИД ИМА НОВИ СИМПТОМИ: Главоболка, интензивно течење на носот, ама без губење на мирис и вкус

СИРИЈА ИЛИ ЛИБИЈА: Бајден на пресконференција ги помеша двете држави

СИРИЈА ИЛИ ЛИБИЈА: Бајден на пресконференција ги помеша двете држави