27 Февруари, 2021
0.0207

НАЈМНОГУ СРБИ СЕ ПРИЈАВИЛЕ ЗА РУСКАТА ВАКЦИНА - сепак, разликата со оние што ја бараат Фајзер не е голема

Објавено во: Балкан 14 Јануари, 2021

Меѓу граѓаните кои доброволно се пријавиле за вакцината против короната во Србија, повеќето од нив ја избрал руската вакцина Спутник V, открива ексклузивно Блиц.рс. 

Нивни извор вели дека кога станува збор за одлуката на граѓаните на Србија за вакцини, разликата помеѓу руската вакцина и онаа на Фајзер не е голема. 

„Ситуацијата е приближно избалансирана, еднаква, Спутник V е само малку повеќе баран“, рекол нивниот соговорник. 

Во наредните денови ќе се види дали тој однос ќе се промени, откако граѓаните телефонски започнаа да аплицираат за вакцината. 

Патем, денес започна да работи кол центарот, врз основа на кој граѓаните можат да аплицираат за вакцинација. 

Можеби ќе ве интересира

Вучиќ порача дека учебниците ќе ги пишува само Србија, а кому не му се допаѓа дека се жали во ОН и ЕУ

Вучиќ порача дека учебниците ќе ги пишува само Србија, а кому не му се допаѓа дека се жали во ОН и ЕУ

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО ТУРЦИЈА: Мајка ги фрли четирите деца од трети кат за да ги спаси

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО ТУРЦИЈА: Мајка ги фрли четирите деца од трети кат за да ги спаси

Словенци кои биле во Намибија се вратија дома заразени со јужноафриканскиот сој

Словенци кои биле во Намибија се вратија дома заразени со јужноафриканскиот сој

Сој кој го има во Уганда е откриен во Грција

Сој кој го има во Уганда е откриен во Грција

Во соседна земја 12.000 луѓе годишно умираат од загаден воздух

Во соседна земја 12.000 луѓе годишно умираат од загаден воздух

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?