11 Април, 2021
0.0210

МЕРКЕЛ: Јас не би се вакцинирала со АстраЗенека, иако вакцината е сигурна

Објавено во: Свет 26 Февруари, 2021

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека нема да биде вакцинирана со вакцината АстраЗенека. Имено, иако ригорозната европска агенција за лекови ЕМА одобри вакцинирање со АстраЗенека за сите над 18 години, германските научници не ја препорачуваат оваа вакцина за лица над 65 години.

Според Гардијан, дури четири петтини од вакцината АстраЗенека доставена во европските земји сè уште не е користена. Проблемот со одбивањето на оваа вакцина е особено изразен во Германија.

Податоците на Европскиот центар за контрола и превенција на болести (ЕЦД) велат дека од 6.134.707 дози дистрибуирани во 27-те земји-членки на ЕУ, дури 4.849.752 се уште неискористени.

Само во Германија повеќе од милион дози вакцина АстраЗенека сè уште се чуваат, пред се затоа што луѓето не сакаат да се вакцинираат со оваа вакцина. Германија користела само 15 отсто од дозите на АстраЗенека.

Властите во Франција, Германија, Полска и Италија препорачуваат вакцинирање со АстраЗенека само за оние на возраст под 65 години. Се чини дека ова е клучниот фактор што влијае на бавната употреба на оваа вакцина во земјите на ЕУ.

Можеби ќе ве интересира

СВЕТОТ ПРЕД НОВА ЗАКАНА: Бразилскиот сој најбрзо се шири и е најотпорен на вакцини

СВЕТОТ ПРЕД НОВА ЗАКАНА: Бразилскиот сој најбрзо се шири и е најотпорен на вакцини

БЕГАЈЌИ И НА ПОЛИЦИЈАТА КОЈА ИМ ЈА ОТКРИЛА ЗАБАВАТА - младо момче од Белгија паднало од прозор и починало

БЕГАЈЌИ И НА ПОЛИЦИЈАТА КОЈА ИМ ЈА ОТКРИЛА ЗАБАВАТА - младо момче од Белгија паднало од прозор и починало

РАЗБИЕНА СРПСКА КРИМИ БАНДА ВО ШПАНИЈА - уапсени четворица со марихуана од 600 илјади евра

РАЗБИЕНА СРПСКА КРИМИ БАНДА ВО ШПАНИЈА - уапсени четворица со марихуана од 600 илјади евра

ЌЕ СЕ ВАКЦИНИРААТ СИТЕ НАД 30 ГОДИНИ - Јужна Кореја „пресече“ за АстраЗенека

ЌЕ СЕ ВАКЦИНИРААТ СИТЕ НАД 30 ГОДИНИ - Јужна Кореја „пресече“ за АстраЗенека

ЗА ДА СЕ ПОДОБРИ ЕФИКАСНОСТА - Кина размислува да меша различни видови на вакцини

ЗА ДА СЕ ПОДОБРИ ЕФИКАСНОСТА - Кина размислува да меша различни видови на вакцини

ПОДМЕТНУВАЊЕ ИЛИ ПРОБЛЕМ: Свиркачи до ЕМА доставиле документи за четири смртни случаи по Спутник В, од Гамалеа тврдат дека кај ниту еден не е пронајдена никаква врска со вакцината

ПОДМЕТНУВАЊЕ ИЛИ ПРОБЛЕМ: Свиркачи до ЕМА доставиле документи за четири смртни случаи по Спутник В, од Гамалеа тврдат дека кај ниту еден не е пронајдена никаква врска со вакцината

ВАКЦИНИ ИМААТ ДОВОЛНО: Франција и Германија го забрзуваат вакцинирањето

ВАКЦИНИ ИМААТ ДОВОЛНО: Франција и Германија го забрзуваат вакцинирањето

ПРИЧИНАТА БИЛА БИЗАРНА: Еве зошто Ким Џонг Ун погубил еден од своите министри

ПРИЧИНАТА БИЛА БИЗАРНА: Еве зошто Ким Џонг Ун погубил еден од своите министри

БЕЗ ЗАТВОРАЊА И МАСКИ - дали се исплатеше различниот пристап на Шведска во борбата против коронавирусот

БЕЗ ЗАТВОРАЊА И МАСКИ - дали се исплатеше различниот пристап на Шведска во борбата против коронавирусот