29 Ноември, 2020
0.0212

Го победи коронавирусот на 99 години

Објавено во: Свет, Корона Вирус 22 Октомври, 2020

Во Шпанија 99-годишна жена го победила коронавирусот.

Кога 99-годишната Флорентина Мартин се заразила со коронавирус во септември, нејзината внука не се плашела најмногу дека вирусот би можел да ја убие, туку дека таа ќе заврши сама на одделот за интензивна нега.

Внуката претпоставува дека нејзината баба се заразила со Ковид-19 на прославата на 99-от роденден на 16 септември, кога семејството се собрало и прославувало на терасата во семејниот стан.

Мартин почнала да се чувствува слабо и истоштено. Изложеноста на контаминирано масло од репка во младоста ѝ оставило долгорочни здравствени проблеми и ја зголемило нејзината подложност на респираторни компликации од вирусот.

Сепак, Флорентина имала само благи симптоми и закрепнувала во рамки на својот дом во Мадрид, со помош на нејзиното семејство, негувателката Олга Арауз и верното наглуво куче Луна.

Сега таа повторно ќе може да ги гледа своите омилени претстави и да игра игри на таблет.

Со над еден милион случаи, Шпанија има најголем број на заразени лица со коронавирус во Западна Европа. Повеќе од 34.000 луѓе починаа како последица од Ковид-19 во земјата, од кои повеќето биле постари од 80 години.

Во светот имаше бројни примери на луѓе кои се близу 100 години и сепак го преживејаа вирусот. 

Можеби ќе ве интересира

Првите дози на Фајзер пристигнаа од Белгија во САД

Првите дози на Фајзер пристигнаа од Белгија во САД

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално

ИМА ЗАРАЗЕНИ ДЕЦА: Норовирус се шири во Кина

ИМА ЗАРАЗЕНИ ДЕЦА: Норовирус се шири во Кина

МАЛКУ ЌЕ ВЕ БОЛИ РАКАТА, А МОЖЕН Е И ЗАМОР И ГЛАВОБОЛКА - еве кои се малите несакани ефекти од вакцините против ковид

МАЛКУ ЌЕ ВЕ БОЛИ РАКАТА, А МОЖЕН Е И ЗАМОР И ГЛАВОБОЛКА - еве кои се малите несакани ефекти од вакцините против ковид

Марадона погребан само пред 200 луѓе, а еве само кои можеа да присуствуваат на приватната церемонија

Марадона погребан само пред 200 луѓе, а еве само кои можеа да присуствуваат на приватната церемонија

Војници на Азербејџан ги уништуваат ерменските гробишта

Војници на Азербејџан ги уништуваат ерменските гробишта

ЌЕ СЕ ФОКУСИРА НА ДРУГ ВИРУС: Германски лекар предупредува на нова опасност

ЌЕ СЕ ФОКУСИРА НА ДРУГ ВИРУС: Германски лекар предупредува на нова опасност

(ВО ЖИВО) Илјадници Аргентинци на последен поздрав со Марадона

(ВО ЖИВО) Илјадници Аргентинци на последен поздрав со Марадона