15 Јуни, 2021
0.0223

ЕВЕ КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА СРПСКАТА ФАБРИКА ЗА ВАКЦИНИ - Вучиќ објави видео на инстаграм

Објавено во: Балкан 17 Мај, 2021

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави видео за тоа како треба да изгледа фабриката за вакцини, која Србија ја гради со партнери од ОАЕ и Кина.

Вака треба да изгледа српската фабрика за вакцини што ја градиме со нашите партнери од ОАЕ и Кина. Наскоро ќе започне изградбата на фабрика за производство на PCR тестови. Горд сум на Србија и нејзините достигнувања во медицината, фармацијата и здравството, напишал Вучиќ во описот на видеото на Инстаграм профилот.

Да потсетиме, српскиот претседател најави дека производството на вакцини во Србија ќе започне на 15 октомври.

Србија прво ќе ги пакува вакцините Синофарм, а потоа ќе прави и течност вакцини. Ние ќе произведуваме вакцина Синофарм. Тоа е важно за здравјето на луѓето, економијата, армијата. Целата земја оди драстично напред, и ние ќе имаме голема сила, бидејќи тоа е важно за здравјето на целиот регион, рече Александар Вучиќ за време на неговата посета на Абу Даби во март годинава.

View this post on Instagram

A post shared by Aleksandar Vučić (@buducnostsrbijeav)


Можеби ќе ве интересира

Косовците бараат нешто што Вучиќ не може да прифати, тој итно ќе разговара со Србите на Косово

Косовците бараат нешто што Вучиќ не може да прифати, тој итно ќе разговара со Србите на Косово

Зошто Џо Бајден го сака Балканот?

Зошто Џо Бајден го сака Балканот?

За сите кои чекаат бугарско државјанство, тамошните власти имаат важна вест

За сите кои чекаат бугарско државјанство, тамошните власти имаат важна вест

КРАЈ НА ЕПИДЕМИЈАТА НА КОВИД-19 ВО СЛОВЕНИЈА: Земјата се движи кон „зелена фаза“

КРАЈ НА ЕПИДЕМИЈАТА НА КОВИД-19 ВО СЛОВЕНИЈА: Земјата се движи кон „зелена фаза“

КОИ ЗЕМЈИ ВО ЕУ СЕ НАЈЛОШИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА - поранешните комунистички, а меѓу нив и Хрватска

КОИ ЗЕМЈИ ВО ЕУ СЕ НАЈЛОШИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА - поранешните комунистички, а меѓу нив и Хрватска

Со ковид автобуси тимовите за вакцинација ќе одат во хрватските мали градови

Со ковид автобуси тимовите за вакцинација ќе одат во хрватските мали градови

Красимир Каракачанов е осуден за омраза кон Ромите

Красимир Каракачанов е осуден за омраза кон Ромите

Во мал град во Хрватска се продаваат куќи за помалку од еден долар

Во мал град во Хрватска се продаваат куќи за помалку од еден долар

Крај на епидемијата во Словенија

Крај на епидемијата во Словенија