12 Август, 2020
0.0187

Дури 780 Срби биле вратени од Евзони и пренасочени кон бугарско-грчката граница

Објавено во: Балкан 03 Јули, 2020

На грчко-македонската граница Богородица-Евзони, во првите два дена од јули биле вратени вкупно 780 српски државјани, кои биле пренасочени кон бугарско-грчкиот премин Култа-Промахоно, се вели во податоците на македонското МВР, кои на Тањуг му биле дадени од раководителот на смената на граничниот премин, Дејан Димитров.

Завчера, како што пишува Блиц, откако ЕУ усвои препорака за укинување на привремените ограничувања за патување во ЕУ за граѓани на 15 држави, вклучувајќи ја и Србија, 650 српски државјани се обидоа да влезат на територијата на Грција преку Северна Македонија

Полициски службеник од грчката гранична полиција, пак, за Танјуг изјавил дека граничниот премин Евзони е затворен во согласност со препораките и одлуките на Европската унија и дека на европско ниво било решено да можат сите странски државјани кои сакаат да влезат на територијата на Грција, кои се на списокот на препораките на ЕУ, да го користат исклучиво бугарско-грчкиот граничен премин Кулата-Промахонас.

Можеби ќе ве интересира

Србија воведува задолжителен ПЦР тест и 14-дневен карантин за странците?

Србија воведува задолжителен ПЦР тест и 14-дневен карантин за странците?

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

ПУКАЊЕ ВО ЕГЕЈСКО МОРЕ: Грците отвориле оган

ПУКАЊЕ ВО ЕГЕЈСКО МОРЕ: Грците отвориле оган

5 места за супер одмор во Албанија: Кристални плажи и ниски цени

5 места за супер одмор во Албанија: Кристални плажи и ниски цени

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција