26 Февруари, 2021
0.0208

Држава оди во карантин - граѓаните да не одат подалеку од еден километар од домот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 20 Јануари, 2021

Продолжува националниот карантин во Израел до крајот на месецот. 

Ограничени се и движењата на луѓето на повеќе од 1 километар од домот. Владата го продолжи националниот карантин за да се спречи ширењето на коронавирусот. Одлуката е донесена откако во државата се регистрирани рекордни 10.021 случај на инфекција дневно, јави ДПА. Тековниот карантин, трет по ред, требаше да заврши во петокот.  Училиштата и градинките се затворени, трговските центри се затворени, а рестораните можат само да доставуваат храна. На луѓето не им е дозволено да ги посетуваат домовите на други луѓе кои не се дел од нивното семејство.  Кампања за вакцинација против коронавирусот е во тек во Израел. Досега 2,2 милиони луѓе се вакцинирани. 

Повеќе од 4.000 луѓе починаа од вирусот во Израел. 

Можеби ќе ве интересира

ФАЈЗЕР СО НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Вакцинација секоја година, можеби ќе биде потребна и трета доза

ФАЈЗЕР СО НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Вакцинација секоја година, можеби ќе биде потребна и трета доза

Заштита и унапредување на јавното здравје останува во фокусот на Центарот за тутунски производи на американската ФДА

Заштита и унапредување на јавното здравје останува во фокусот на Центарот за тутунски производи на американската ФДА

Тренерот кој беше обвинет за сексуална злоупотреба на гимнастичарки - изврши самоубиство, пронајден е мртов

Тренерот кој беше обвинет за сексуална злоупотреба на гимнастичарки - изврши самоубиство, пронајден е мртов

МЕРКЕЛ: Јас не би се вакцинирала со АстраЗенека, иако вакцината е сигурна

МЕРКЕЛ: Јас не би се вакцинирала со АстраЗенека, иако вакцината е сигурна

ЌЕ ПАТУВАМЕ ЛИ ЛЕТОВО НИЗ ЕВРОПА: Лидерите на ЕУ се согласија за вакцинални сертификати

ЌЕ ПАТУВАМЕ ЛИ ЛЕТОВО НИЗ ЕВРОПА: Лидерите на ЕУ се согласија за вакцинални сертификати

(ВИДЕО) „ВРИЕ“ ВО ЕРМЕНИЈА: Се бара оставка од Пашинјан кој пак обвини за обид за државен удар

(ВИДЕО) „ВРИЕ“ ВО ЕРМЕНИЈА: Се бара оставка од Пашинјан кој пак обвини за обид за државен удар

Во една европска земја третина од жителите биле заразени со коронавирусот

Во една европска земја третина од жителите биле заразени со коронавирусот

Секој десетти заразен и по три месеци се бори со симптомите на коронавирусот

Секој десетти заразен и по три месеци се бори со симптомите на коронавирусот

Рајан Динг: 5G ја осветлува иднината

Рајан Динг: 5G ја осветлува иднината