05 Јули, 2020
0.0353

Црна Гора од 1 јуни ги отвора границите, но не за Македонија затоа што има голем процент на заболени од Ковид-19

Објавено во: Балкан 25 Мај, 2020

Премиерот на Црна Гора, Душко Марковиќ, денеска доцна попладне најави дека неговата земја ќе ги отвори своите граници со државите што ги исполнуваат критериумите на Институтот за јавно здравје во првите денови од јуни.

На прес-конференцијата во Подгорица, Марковиќ рече дека критериум би биле најмногу 25 заболени на 100.000 жители.

Тој најави дека Црна Гора ќе ги отвори своите границипрво со Хрватска, Словенија, Австрија, Германија, Полска, Чешка, Унгарија, Албанија и Грција на 1 јуни.

„Ние ќе ги отвориме границите кон земјите кои имаат сличен епидемиолошки статус. Нема да бараме посебни тестови, сите ќе добијат јасни упатства за тоа што ги чека во земјата и какви прописи мора да почитуваат“, рече премиерот на Црна Гора.

Марковиќ посочи дека Црна Гора ја доби битката со коронавирусот и стана првата земја во Европа.без ниту еден заболен.

Планот е да се отворат градинките и кината наредната недела и да се дозволат јавни собири на одреден број на луѓе на почетокот на јуни.


Можеби ќе ве интересира

ПОТВРДЕНО: Грција ја затвора границата и за Србите, рампа има и за Македонците

ПОТВРДЕНО: Грција ја затвора границата и за Србите, рампа има и за Македонците

Јанковиќ: Загрижен сум, ништо од овој вирус не може да се предвиди

Јанковиќ: Загрижен сум, ништо од овој вирус не може да се предвиди

Во Србија се затвораат сите џамии

Во Србија се затвораат сите џамии

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија

АКО ЈА ПРАВИТЕ ОВАА ОПАСНА РАБОТА СО МАСКАТА, ЕВЕ КАКОВ Е РИЗИКОТ - позната српска докторка предупредува

АКО ЈА ПРАВИТЕ ОВАА ОПАСНА РАБОТА СО МАСКАТА, ЕВЕ КАКОВ Е РИЗИКОТ - позната српска докторка предупредува

Дури 780 Срби биле вратени од Евзони и пренасочени кон бугарско-грчката граница

Дури 780 Срби биле вратени од Евзони и пренасочени кон бугарско-грчката граница