24 Септември, 2020
0.0980

Aмон: Европа треба да се подготви за втор бран

Објавено во: Свет, Корона Вирус 21 Мај, 2020

Европа треба да се подготви за втор бран на пандемијата.

За ова сценарио предупреди денеска директорката на Европскиот центар за превенција и контрола на болести, Андреа Амон.

„Вирусот е околу нас, циркулира многу повеќе отколку во јануари и февруари”, вели таа. 

Објасни дека „85 до 90 проценти” од луѓето се изложени на вирусот.

Амон изјави дека само размислува како да се биде реален.

„Сега не е време за целосно опуштање”, додава таа.

Европа е најпогодениот континент од пандемијата со скоро два милиони заразени и повеќе од 170.000 смртни случаи.

Во светот вчера имаше најмногу заразени во еден ден од избивањето на пандемијата со Ковид - 19. 

Регистрирани се повеќе од 106.000 нови случаи на зараза со коронавирусот.

Кинеска лабораторија тврди дека лек може да има и оваа година.

Сани Кси, директор на универтатскиот центар за геномика изјави  дека еден лек се покажал успешен кај животните.

Можеби ќе ве интересира

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала

„Џонсон и Џонсон“ стартуваат големо испитување за нивната вакцина „со еден истрел“

„Џонсон и Џонсон“ стартуваат големо испитување за нивната вакцина „со еден истрел“

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели