16 Јули, 2020
0.0253

Акропол во Атина и други локалитети во Грција ќе пречекаат посетители на 18 мај

Објавено во: Балкан 08 Мај, 2020

Уште само десеттина дена пред отворањето на античките археолошки локалитети во Грција. Властите најавија дека од 18. мај ќе бидат повторно ставени во функција за посета на јавноста, а меѓу нив е и најпопуларниот Акропол во Атина.

Поради пандемијата археолошките локалитети, како и музеите беа затворени повеќе од два месеца, но со постепеното укинување на рестриктивните мерки тие ќе бидат отворени на 18. мај.

-Ова е првата фаза на олеснување на мерките, а кон средината на следниот месец е предвидено отворање на музеите, додека во јули пак, ќе бидат дозволени театарските претстави и концертите да се одржуваат само на отворено. Социјалната дистанца секако ќе мора да се почитува и понатаму, изјави грчката министерка за култура Лина Мендони.

Инаку, влера, голем број уметници, како што се музичари и актери, протестираа пред Парламентот со барања за поголема помош од Владата.


Можеби ќе ве интересира

ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС УШТЕ Е ВО ИГРА - Брнабиќ вели - не се откажала

ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС УШТЕ Е ВО ИГРА - Брнабиќ вели - не се откажала

Главниот инфектолог од Атина побара од владата да им забрани на Грците да патуваат во Македонија иако „таму било поевтино“

Главниот инфектолог од Атина побара од владата да им забрани на Грците да патуваат во Македонија иако „таму било поевтино“

Визирите создаваат лажно чувство на безбедност: Швајцарски лекар со нови тврдења

Визирите создаваат лажно чувство на безбедност: Швајцарски лекар со нови тврдења

ВУЧИЌ НАЈАВИ: Вакцината во Србија ќе пристигне до крајот на годината, маските задолжителни и на отворено

ВУЧИЌ НАЈАВИ: Вакцината во Србија ќе пристигне до крајот на годината, маските задолжителни и на отворено

Црна Гора е лидер со активни случаи на коронавирус

Црна Гора е лидер со активни случаи на коронавирус

ЕВРОПА И ПОМАГА НА СРБИЈА: Ќе испратат медицински персонал

ЕВРОПА И ПОМАГА НА СРБИЈА: Ќе испратат медицински персонал

Србија и Црна Гора се тргнати од листата безбедни земји на ЕУ

Србија и Црна Гора се тргнати од листата безбедни земји на ЕУ

За 40 евра се продавале лажирани тестови на границата меѓу Бугарија и Грција

За 40 евра се продавале лажирани тестови на границата меѓу Бугарија и Грција

АЈА СОФИЈА ЈА ПРЕЛЕА ЧАШАТА: Eвропа размислува за санкции против Турција

АЈА СОФИЈА ЈА ПРЕЛЕА ЧАШАТА: Eвропа размислува за санкции против Турција