07 Октомври, 2022
0.0302

Зеленски: Војната во Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Објавено во: Свет 10 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Војната во Украина започна со Крим и мора да заврши со неговото ослободување, изјави претседателот Володимир Зеленски, пренесува Би-Би-Си.

Украинскиот претседател го изјави ова откако низа експлозии погодија руска воздушна база таму, при што загина едно лице.

- Крим е украински и ние никогаш нема да се откажеме од него - истакна Зеленски, без да ги спомене експлозиите во руската база на Крим.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека муницијата е детонирана во базата. Во меѓувреме, Украина негираше каква било одговорност за експлозиите.

Во одделен развој на настаните, украинските власти соопштија дека 13 лица биле убиени во руските напади во текот на ноќта во централниот регион Дњепропетровск и уште еден во регионот Запорожје на југ.

Крим е меѓународно признат како дел од Украина - но полуостровот на Црното Море беше анектиран од Русија во 2014 година по референдумот што глобалната заедница го смета за нелегитимен. Многу Украинци го гледаат ова како почеток на нивната војна со Русија.

Во вторникот, серија експлозии ја потресоа воената база Саки во близина на Новофедоривка, западно од Крим - која е во близина на приморските одморалишта популарни кај руските туристи.

Снимките на социјалните мрежи покажуваат дека посетителите на плажа трчаат додека се случија експлозиите, а сведоците велат дека слушнале најмалку 12 експлозии. Одделот за здравство на Крим, назначен од Русија, соопшти дека еден цивил е убиен, а други осум се повредени.Руското Министерство за одбрана инсистираше на тоа дека експлозиите се сведуваат на муниција што експлодирала во продавница и дека немало „удар на оган“ однадвор - иако тоа не е независно потврдено.

И помошникот на украинскиот претседател Михаило Подољак негираше дека Украина стои зад експлозиите, велејќи за онлајн телевизискиот канал Дожд: „Се разбира дека не. Што имаме ние со ова?

Секој напад на Крим од страна на Украина би се сметал за длабоко сериозен од Москва. Русија упати предупредување минатиот месец кога поранешниот претседател Дмитриј Медведев минатиот месец се закани дека „веднаш ќе се чека Судниот ден“ доколку Украина го нападне Крим.

Зеленски во својот говор доцна во вторникот не се осврна на експлозиите, но нашироко зборуваше за полуостровот, велејќи: Нема да заборавиме дека руската војна против Украина започна со окупацијата на Крим. Оваа руска војна... започна со Крим и мора да заврши со Крим - со неговото ослободување - потенцираше тој.

Последните забелешки на Зеленски сугерираат дека тој верува дека Украина мора да го врати полуостровот пред да заврши војната - но во минатото тој кажа различни работи за ова прашање.

Тој претходно посочи дека Украина би можела да прифати мир доколку Русија се врати на своите позиции пред 24 февруари, што значи дека повторното заземање на Крим би можело да биде предмет на понатамошни преговори.

Ако се покаже дека Украина е одговорна за овој напад, тоа би било значајна ескалација. Тоа би бил првиот голем напад врз цел во внатрешноста на Крим.

Крим е меѓународно признат како украинска територија, но Русија владее со полуостровот осум години и руските државни структури и воени објекти се многу добро воспоставени.

За Кремљ, Крим има квази-свет статус, гледан како „историски“ руска земја која Москва триумфално ја „подоби“ во 2014 година. Напад толку длабоко во територијата на Крим би бил голем срам за претседателот Путин.

И постојат стравувања дека ако Украинците почнат систематски да напаѓаат руски цели внатре во Крим, тогаш рускиот одговор може да биде навистина многу сериозен.

Русија го анектираше Крим во март 2014 година, откако територијата - која има мнозинство што зборува руско - гласаше за приклучување кон Русија на референдум што Украина и Западот го сметаат за нелегален.

Гласањето беше организирано набрзина откако необележани руски трупи презедоа контрола врз неколку стратешки локации околу полуостровот.

Претходно истата година, неколкумесечните проевропски протести кулминираа со соборувањето на претседателот на Украина поддржан од Русија.

На 24 февруари оваа година, Москва започна целосна инвазија на Украина, користејќи го Крим како отскочна даска за да ги премести руските трупи подлабоко во Украина.

Можеби ќе ве интересира

Лукашенко го испитува пулсот на народот и повика на општа мобилизација

Лукашенко го испитува пулсот на народот и повика на општа мобилизација

Санкции за Кадиров, Медведев, Шојгу и многу други

Санкции за Кадиров, Медведев, Шојгу и многу други

Резников до руските војници: Гарантираме веднаш живот, безбедност и правда за сите кои одбиваат да се борат

Резников до руските војници: Гарантираме веднаш живот, безбедност и правда за сите кои одбиваат да се борат

ПУТИН ДОБИВА РАЗНИ ПОДАРОЦИ ЗА РОДЕНДЕН, НО ЕДЕН ПОСЕБНО ГО ИЗНЕНАДИЛ: Нешто еротско за лидерот на Кремељ

ПУТИН ДОБИВА РАЗНИ ПОДАРОЦИ ЗА РОДЕНДЕН, НО ЕДЕН ПОСЕБНО ГО ИЗНЕНАДИЛ: Нешто еротско за лидерот на Кремељ

ОД ПОЛИТИЧКИ ЗАТВОРЕНИК ДО ДОБИТНИК НА НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА МИР: Кој е белорускиот активист за човекови права, Алес Бјалиатски

ОД ПОЛИТИЧКИ ЗАТВОРЕНИК ДО ДОБИТНИК НА НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА МИР: Кој е белорускиот активист за човекови права, Алес Бјалиатски

Лавров: Зеленски презентираше уште еден доказ за заканите на Киев

Лавров: Зеленски презентираше уште еден доказ за заканите на Киев

НЕПОЗНАТИ ДЕТАЛИ ОД ЖИВОТОТ НА ПУТИН И НЕГОВОТО СЕМЕЈСТВО - што говори книгата од тројца руски новинари кои го интервјуирале по неговото доаѓање на власт

НЕПОЗНАТИ ДЕТАЛИ ОД ЖИВОТОТ НА ПУТИН И НЕГОВОТО СЕМЕЈСТВО - што говори книгата од тројца руски новинари кои го интервјуирале по неговото доаѓање на власт

СЕ СООЧУВАМЕ СО МОЖНОСТА ЗА ТАКТИЧКИ НУКЛЕАРЕН НАПАД ОД ПОЛСКА: Лукашенко предупреди

СЕ СООЧУВАМЕ СО МОЖНОСТА ЗА ТАКТИЧКИ НУКЛЕАРЕН НАПАД ОД ПОЛСКА: Лукашенко предупреди

СО ГОЛЕМ КУЈНСКИ НОЖ НАПАЃАЛ ЛУЃЕ НА УЛИЦИТЕ ВО ЛАС ВЕГАС: Двајца мртви, шестмина ранети!

СО ГОЛЕМ КУЈНСКИ НОЖ НАПАЃАЛ ЛУЃЕ НА УЛИЦИТЕ ВО ЛАС ВЕГАС: Двајца мртви, шестмина ранети!