09 Декември, 2019
0.0167

ЗАВРШИЈА НА СУД: Србинка и нејзиниот син заработиле скоро два милиони евра во Австрија

Објавено во: Свет 19 Ноември, 2019

Хигиеничарка и нејзиниот невработен син во Виена заработија речиси два милиони евра, па завршија на суд.

Австриските медиуми пишуваат дека единствениот збор со кој споменатите преведувачи имале проблем бил „данок“. Ниту мајката, ниту пак синот, со години не плаќале данок на заработените пари, па „колегите“ од полицијата морале да ги гонат поради негово затајување.

Весна Д. (53), хигиеничарка од Србија, и нејзиниот невработен син Драган Д. (36) заработиле преку 1,9 милиони евра со хонорарна работа како преведувачи за австриската полиција, а неодамна двајцата се гонат поради неплатен данок на приход, објави српски „Блиц“.

Оваа неверојатна приказна започнала во 2006 година кога полицијата во Виена регистрирала зголемен број на криминални дела направени од страна на луѓе со потекло од балканскиот регион. Како што пишуваат австриските медиуми, надлежните имале голем проблем кога преведувале снимени телефонски разговори и сослушувања кои често создавале недоразбирања, а подоцна придонесувале и до ослободителни пресуди или пониски казни. Затоа, по потреба хонорарно ја ангажирале Весна Д. да им преведува од српски и ромски јазик.

Според „Блиц“, Весна Д. работела како хигиеничарка во Виена и потполно била неписмена. Таа, според официјалните податоци на виенската полиција, на тој начин од 2006 до 2016 година заработила 1.163.397 евра. Дополнително, поради зголемениот обем на работата на полицијата, тие хонорарно го ангажирале и нејзиниот невработен син Драган, кој за шест години заработил 740.176 евра.

Австриските медиуми пишуваат дека единствениот збор со кој споменатите преведувачи имале проблем бил „данок“. Ниту мајката, ниту пак синот, со години не плаќале данок на заработените пари, па „колегите“ од полицијата морале да ги гонат поради негово затајување.

Според информациите познати за јавноста, Весна и Драган Д. на државата ѝ должеле 741.000 евра, па затоа минатата недела се нашле пред австрискиот суд. Постапката против Весна е одложена поради нејзина болест, а нејзиниот син Драган по советувањето со адвокат го признал делото и осуден е на четири месеци затвор и општествено корисна работа.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Нема знаци на живи луѓе по ерупцијата на вулканот на Нов Зеланд: Полицијата праќа дронови

(ВИДЕО) Нема знаци на живи луѓе по ерупцијата на вулканот на Нов Зеланд: Полицијата праќа дронови

(ВИДЕО) Петмина загинаа - ерупција на вулкан во Нов Зеланд

(ВИДЕО) Петмина загинаа - ерупција на вулкан во Нов Зеланд

КАКО ДА СЕ РЕШИ УКРАИНСКАТА КРИЗА - ќе помагаат и Меркел и Макрон

КАКО ДА СЕ РЕШИ УКРАИНСКАТА КРИЗА - ќе помагаат и Меркел и Макрон

(ВИДЕО) ТАЖНО И ДРАМАТИЧНО ВО АВСТРАЛИЈА: Сиднеј во чад и пепел, пожарникари мака мачат

(ВИДЕО) ТАЖНО И ДРАМАТИЧНО ВО АВСТРАЛИЈА: Сиднеј во чад и пепел, пожарникари мака мачат

Иако почнува да доминира, Макрон е исправен пред голем предизвик

Иако почнува да доминира, Макрон е исправен пред голем предизвик

(ФОТО+ВИДЕО) Експлозија на плин во зграда во Словачка уби најмалку пет луѓе

(ФОТО+ВИДЕО) Експлозија на плин во зграда во Словачка уби најмалку пет луѓе

ФРАНЦИЈА НА НОЗЕ: Му порачаа на Макрон да се откаже од реформите во пензискиот систем

ФРАНЦИЈА НА НОЗЕ: Му порачаа на Макрон да се откаже од реформите во пензискиот систем

Руски хакери украле повеќе од 100 милиони долари

Руски хакери украле повеќе од 100 милиони долари

Граната е фрлена во прифатилиште за деца бегалци во Мадрид

Граната е фрлена во прифатилиште за деца бегалци во Мадрид