26 Септември, 2020
0.0488

За Пендаровски македонскиот јазик е факт, додека Ангелов кажа кој е официјалниот став на Софија

Објавено во: Македонија 13 Декември, 2019

Македонскиот претседател Стево Пендаровски вели дека македонскиот јазик е факт и би било губење време да се убедуваме дали тој постои или не постои. 

Ова е неговиот одговор на тврдењето на Бугарската академија на науките дека македонскит јазик не постои, и дека тој е  „регионална форма на бугарскиот јазик“.

„Во Преспанскиот договор постои една одредба која се повикува на конференција на Обединети нации, не на некоја конференција организира тука меѓу нас, од 1979 година, во која македонскиот јазик е нормиран како еден од јазиците во јужнословенската група и е меѓународно признаен. Навистина сметам дека би било губење време да се убедуваме во нешто дали постои или не постои, исто како што македонската нација е факт и околу тоа никој нормален во нашата земја нема да дебатира и да потпишува договори со кој било“, рече Пендаровски.

Два дена по ставот на БАН дека македонскиот јазик е бугарски дијалект, официјална Софија пак преку амбасадорот во земјава, Ангел Ангелов, се огради од ставот на бугарските академици како официјален став на Бугарија.

„Мислам дека тука сме за друг повод, но официјалниот став на Бугарија е Декларацијата на парламентот. Така што, поофицијален став од тој нема“, вели Ангел Ангелов, амбасадор на Бугарија.

Премиерот Зоран Заев вели дека владата уште гради став каков тип реакција ќе упати до Софија.

„Рековме дека ќе реагираме, но сите реакции не се во делот на протестна нота, може да биде и во форма на повикување на амбасадорот“, вели Заев. 

Заклучокот на Бугарската академија следеше по Собранието на членовите на МАНУ кои на 3 декември усвоија Повелба за македонскиот јазик во која изнесоа научно признати факти за јазикот. Претходно пред два месеца бугарскиот Парламент донесе Декларација во која постави низа услови и закани за блокада на членството на Македонија во ЕУ, барајќи да не смее да се употребуваат поими „македонски јазик“ и „бугарски фашистички окупатор“.

Можеби ќе ве интересира

Пахор: Словенија ја поддржува Северна Македонија за нејзин напредок и полноправно членство во ЕУ

Пахор: Словенија ја поддржува Северна Македонија за нејзин напредок и полноправно членство во ЕУ

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Дрвокрадци претепале полицајци, суспендирани полициските службеници кои претепаа човек во Битола

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Дрвокрадци претепале полицајци, суспендирани полициските службеници кои претепаа човек во Битола

Неколку лица се приведени за нападот на Љупчо Палевски

Неколку лица се приведени за нападот на Љупчо Палевски

Во еден македонски град има само еден активен случај на коронавирусот

Во еден македонски град има само еден активен случај на коронавирусот

KOВИД -19: Во болнички услови се починати 9 лица

KOВИД -19: Во болнички услови се починати 9 лица

Рестриктивните мерки на готовс ако состојбата се влошува и понатаму: Први на удар ќе бидат повторно кафулињата?

Рестриктивните мерки на готовс ако состојбата се влошува и понатаму: Први на удар ќе бидат повторно кафулињата?

Реакција од конфекцијата „Анел“ од Валандово

Реакција од конфекцијата „Анел“ од Валандово

Спасовски: Голем број на дрвокрадци од ромска националност напаѓале со дрва и камења по полицајците

Спасовски: Голем број на дрвокрадци од ромска националност напаѓале со дрва и камења по полицајците

Што поседува првиот вицепремиер Груби: Има милионски објект, стан и депозити

Што поседува првиот вицепремиер Груби: Има милионски објект, стан и депозити