28 Февруари, 2020
0.0184

Вучиќ: Загрижен сум за изјавата на Палмер дека САД може да ни воведе санкции

Објавено во: Балкан 03 Ноември, 2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека е загрижен за можните санкции од САД кои ги спомена Метју Палмер, специјалниот претставник на американскиот државен секретар за Западен Балкан. Тој во петокот рече дека Србија ризикува да и бидат воведени санкции од страна на САД за набавка на руска воена опрема.

„Не го добивме С 400, а за сите останати, сите тие знаат долго време и мислам дека не претставува никаков проблем. Ние се грижиме, се разбира, затоа што не би сакал никој во Србија да биде изложен на кој било начин на санкциите наметнати од страна на најсилната светска сила. Без оглед на тоа дека тие би биле тотално неоправдани и неправедни“, рече српскиот претседател.

Тој додаде дека Палмер од Србија побарал да ја повлече кампањата со која бара од повеќе земји од светот да се предомислат и да ја повлечат одлуката за признавањето на независноста на Косово.

„Бев изненаден од фактот дека Палмер зборува за агресивната кампања на Србија за повлекување на признавањето на независноста на Косово и ние немаме договор за лобирањето, ниту пак сме потпишавме таков со некоја земја. , но Албанците никогаш не сакаа да зборуваат за тоа да ги прекинеме кампањите за признавање и одпризнавање, затоа што според нив, секоја приказна за крајот на кампањата за признавање би значела дека тие признаваат дека не се држава, но за мене е неверојатно што и Палмер и Албанците мислат дека само тие имаат свои интереси и дека Србите ги немаат “, рече претседателот на Србија.

Можеби ќе ве интересира

ПАНИКАТА Е ПРЕТЕРАНА, ДОСЕГА ИМАВМЕ 6 КОРОНАВИРУСИ: Хрватски научник за ширење на заразата

ПАНИКАТА Е ПРЕТЕРАНА, ДОСЕГА ИМАВМЕ 6 КОРОНАВИРУСИ: Хрватски научник за ширење на заразата

(ВИДЕО) Како „Саво од Германија“ во емисија повикува на убиство на Додик

(ВИДЕО) Како „Саво од Германија“ во емисија повикува на убиство на Додик

Илјадници емигранти ја окупираа автобуската станица во Истанбул, тргнуваат кон Европа преку Македонија

Илјадници емигранти ја окупираа автобуската станица во Истанбул, тргнуваат кон Европа преку Македонија

ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛБАНИЈА: Се стресоа Драч и Тирана

ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛБАНИЈА: Се стресоа Драч и Тирана

СОСТОЈБА ВО БУГАРИЈА: Над 20 луѓе во карантин, се следат сомнителни случаи

СОСТОЈБА ВО БУГАРИЈА: Над 20 луѓе во карантин, се следат сомнителни случаи

(ВИДЕО) ГРАД, ДОЖД, СНЕГ: Невреме ја зафати Хрватска

(ВИДЕО) ГРАД, ДОЖД, СНЕГ: Невреме ја зафати Хрватска

КОЈ И ОД КАДЕ ГО ДОНЕСЕ: Коронавирусот стигна во Грција

КОЈ И ОД КАДЕ ГО ДОНЕСЕ: Коронавирусот стигна во Грција

ЈА ПОСЕТИЛЕ ИТАЛИЈА: Ученици и наставници од Босна се во домашна изолација

ЈА ПОСЕТИЛЕ ИТАЛИЈА: Ученици и наставници од Босна се во домашна изолација

ХРВАТСКА ПОДГОТВЕНА ДА ГИ ЗАТВОРИ ГРАНИЦИТЕ: Изолирани лица поради коронавирус во Риека

ХРВАТСКА ПОДГОТВЕНА ДА ГИ ЗАТВОРИ ГРАНИЦИТЕ: Изолирани лица поради коронавирус во Риека