27 Февруари, 2021
0.0239

Во еден од македонските градови има само 8 активни случаи на коронавирусот

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 18 Јануари, 2021

Дојран е градот со најмалку активни случаи на коронавирусот и тоа само 8. Демир Хисар има 13, Македонски Брод има 15, а Кратово 16 случаи. Пехчево пак има 26 случаи иако долго време беше град со најмалку активни случаи на коронавирус. Валандово има 29, Крушево 34, а Демир Капија 36 случаи.

Скопје има 7.304 активни, Куманово 455, Тетово 468, Прилеп активни 302, Гостивар  332, Штип 172, Битола 254, Велес 335 активни случаи.

Досега во Македонија се регистрирани скоро 89.000 случаи на коронавирусот. 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88.992, бројката на оздравени пациенти е 73.777, на починати е 2.715, а бројот на активни случаи изнесува 12.500. 

Македонија наскоро ќе добие вакцини од соседна Србија. Станува збор за 8.000 дози од Фајзер. 

Можеби ќе ве интересира

Пандов: Прославувавме пензионирање, полицијата не повика да дадеме изјави во станица

Пандов: Прославувавме пензионирање, полицијата не повика да дадеме изјави во станица

Од понеделник ќе се попишуваат иселениците, вработените во ДКП, затворениците и бездомниците

Од понеделник ќе се попишуваат иселениците, вработените во ДКП, затворениците и бездомниците

Христијан Мицкоски заразен со коронавирусот

Христијан Мицкоски заразен со коронавирусот

Ангелов: Скандирањето „УЧК“, „Етничка Албанија“ и каменувањето на полицајците не водат кон помирување

Ангелов: Скандирањето „УЧК“, „Етничка Албанија“ и каменувањето на полицајците не водат кон помирување

Во последниот квартал лани се родиле 4.935 деца

Во последниот квартал лани се родиле 4.935 деца

Денес уживајте во убавото време, утре ќе имаме за 10 степени пониски температури

Денес уживајте во убавото време, утре ќе имаме за 10 степени пониски температури

Филипче за Јота: Верувам дека ќе се избори и ќе закрепне иако повредата е многу сериозна

Филипче за Јота: Верувам дека ќе се избори и ќе закрепне иако повредата е многу сериозна

БРЗ ТЕСТ ЌЕ ИМА И ЗА КАМИОНЏИИТЕ: Воведени се нови мерки за влез во Грција

БРЗ ТЕСТ ЌЕ ИМА И ЗА КАМИОНЏИИТЕ: Воведени се нови мерки за влез во Грција

Во земјава се дијагностицирани 101.762 случаи на коронавирус

Во земјава се дијагностицирани 101.762 случаи на коронавирус