26 Февруари, 2021
0.0222

КОРОНАВИРУС: Денес 13 починати и 63 нови случаи

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 18 Јануари, 2021

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 529 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-42, Куманово-3, Тетово-2, Прилеп-2, Гостивар-1, Штип-1, Битола-1, Велес-2, Охрид-1, Струмица-2, Кавадарци-1, Неготино-1, Виница-1, Пробиштип-2, Крушево-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 176 оздравени пациенти од: Скопје-101, Штип-7, Битола-4, Охрид-22, Кавадарци-9, Струга-4, Кочани-4, Неготино-5, Дебар-7, Крива Паланка-3, Ресен-2, Радовиш-1, Берово-3, Пробиштип-2, Демир Капија-2.

Починати се 13 лица, пет пациенти од Скопје (69, 72, 77, 66 и 66г), два од Велес (66 и 80г), три од Струга (74, 87 и 73г), еден пациент од Кратово (52г), еден од Крушево (79г) и еден од Демир Капија (62г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88992, бројката на оздравени пациенти е 73777, на починати е 2715, а бројот на активни случаи изнесува 12500. Oд вчера се евидентираат девет контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 38610, активни 7304

• Куманово 5018, активни 455

• Тетово 4957, активни 468

• Прилеп 4468, активни 302

• Гостивар 3533, активни 332

• Штип 3435, активни 172

• Битола 3167, активни 254

• Велес 2956, активни 335

• Охрид 2652, активни 355

• Струмица 2472, активни 385

• Кавадарци 2389, активни 395

• Струга 2141, активни 165

• Кочани 1697, активни 138

• Кичево 1662, активни 152

• Свети Николе 1061, активни 53

• Гевгелија 953, активни 130

• Неготино 942, активни 173

• Дебар 714, активни 118

• Крива Паланка 701, активни 88

• Ресен 708, активни 112

• Радовиш 673, активни 74

• Берово 564, активни 57

• Делчево 530, активни 148

• Виница 476, активни 44

• Пробиштип 476, активни 30

• Валандово 325, активни 29

• Демир Хисар 241, активни 13

• Македонски Брод 237, активни 15

• Богданци 214, активни 38

• Кратово 209, активни 16

• Крушево 190, активни 34

• Македонска Каменица 188, активни 46

• Демир Капија 177, активни 36

• Пехчево 175, активни 26

• Дојран 81, активни 8

Направените 529 теста се преку: ИЈЗ-72, ЦЈЗ Скопје-51,  Авицена-0, Биотек-47, МАНУ -66,  Жан Митрев (Филип Втори)-55, Систина со PCR метода -156, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-0, ГАК-0, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -65, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 432.241 тестирања на Ковид -19.

Можеби ќе ве интересира

НЕМА НАПРЕДОК: Историчарите не ја отворија темата за Гоце Делчев

НЕМА НАПРЕДОК: Историчарите не ја отворија темата за Гоце Делчев

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Мијалков доби 12, Јакулоска 4 години затвор, се одржаа и насилни протести за „Монструм“

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Мијалков доби 12, Јакулоска 4 години затвор, се одржаа и насилни протести за „Монструм“

Левица: Правда ќе има само со конфискација на нелегално стекнатиот имот на Мијалков

Левица: Правда ќе има само со конфискација на нелегално стекнатиот имот на Мијалков

Кавадарци е веднаш зад Скопје по бројот на нови заразени

Кавадарци е веднаш зад Скопје по бројот на нови заразени

МНР даде детали за запаленото возило во Солун

МНР даде детали за запаленото возило во Солун

Повредени се седум полицајци на протестот за „Монструм“

Повредени се седум полицајци на протестот за „Монструм“

ЗНМ со остра осуда за нападот врз новинарската екипа на МИА

ЗНМ со остра осуда за нападот врз новинарската екипа на МИА

КОВИД -19: Осум починати и 554 нови случаи

КОВИД -19: Осум починати и 554 нови случаи

(ВИДЕО) Полицајците ги извлекуваат своите повредени колеги

(ВИДЕО) Полицајците ги извлекуваат своите повредени колеги