25 Февруари, 2021
0.0190

(ВИДЕО) ЖИТЕЛИТЕ ВО ОКОЛИНАТА НА ПЕТРИЊА СЕ РАЗОЧАРАНИ: Спијат во контејнери или автомобили

Објавено во: Балкан 12 Јануари, 2021

Куќите во селото Банија, во околината на хрватскиот град Петриња се толку оштетени што е прашање дали би издржале следен силен земјотрес.

Луѓето се свесни дека е подобро куќите да се срушат отколку да се реновираат. Спијат во донирани куќи, контејнери, некои дури во автомобили.  Тие се разочарани  и велат дека има 10 дена од земјотресот и никој од надлежните од градот не дошол.

„Сега ни треба кров над глава. Нашиот кров сега е контејнер. Куќичките не се трајно решение. Затоа ги повикувам сите да се вклучат и помогнат во решавање на сместувањето на луѓето, за да бидат на топло, бидејќи ќе има снег и температури под нулата. Не знам ни како луѓето ќе преживеат“, рекол Јеленко Радмановиќ, претседател на Месниот одбор на Долна Бачуга во петокот.

Се заблагодаруваат на помошта која стигна од земјите од регионот. 

И денеска има неколку послаби потреси во Хрватска. Земјотресот од 6.2 степени лани предизвика големи штети. 


Можеби ќе ве интересира

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе