19 Октомври, 2019
0.0163

(ВИДЕО) СТРАВИЧНИ СНИМКИ ОД ТАЈВАН: Мост се урна врз рибарски бродови, се запали такнер со нафта

Објавено во: Свет 01 Октомври, 2019

Висок пристаништен мост преку заливот во пристаништето Нанфангао на североистокот од Тајван се урнал врз рибарски бродчиња а повредени се повеќе од 20 лица. Медиуми јавија дека има и исчезнати.

Мостот долг 140 метри се урнал околу 9.30 по локално време, додека преку него преминувала цистерна полна со нафта, па и делови од мостот и цистерната паднале на рибарските бродови, а неколку секунди подоцна почнал вистинскиот хаос: Нафтата се запалила и ги зафатила бротчињата.


Се стравува дека најмалку шест рибари се заробени во утробитр на бротчињата, на мостот имало пет лица во моментот кога се урнал.

14 најтешко повредени луѓе се пренесени во болница, а се верува дека меѓу нив е и возач на танкери.


Во потрага се уклучиле и воен хеликоптер, рибарски бродови и повеќе од 60 војници и нуркачи.

Инаку, Тајван вчера го погоди тајфунот Митаг кој донел силни ветрови со брзина од 162 км на час, поради што беа откажани 160 летови, а повеќе од 60 000 луѓе останале без струја. Меѓутоа нема официјални изјави дали бурата влијаела на уривање на мостот.Можеби ќе ве интересира

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија

Макрон предупреди за оживување на Исламска држава

Макрон предупреди за оживување на Исламска држава

Падна договор за Брегзит

Падна договор за Брегзит

Од што се плаши Макрон?

Од што се плаши Макрон?

ПОЗНАТО КОЛКУ ЛУЃЕ ПОЧИНАЛЕ: Аерозагадувањето убива во Европа

ПОЗНАТО КОЛКУ ЛУЃЕ ПОЧИНАЛЕ: Аерозагадувањето убива во Европа

(ВИДЕО) Смртоносен земјотрес ги погоди Филипините

(ВИДЕО) Смртоносен земјотрес ги погоди Филипините

УЛТИМАТУМ: Ердоган бара курдските борци до вечер да ја напуштат североисточна Сирија

УЛТИМАТУМ: Ердоган бара курдските борци до вечер да ја напуштат североисточна Сирија