06 Јуни, 2020
0.0270

(ВИДЕО) СТРАВИЧНИ СНИМКИ ОД ТАЈВАН: Мост се урна врз рибарски бродови, се запали такнер со нафта

Објавено во: Свет 01 Октомври, 2019

Висок пристаништен мост преку заливот во пристаништето Нанфангао на североистокот од Тајван се урнал врз рибарски бродчиња а повредени се повеќе од 20 лица. Медиуми јавија дека има и исчезнати.

Мостот долг 140 метри се урнал околу 9.30 по локално време, додека преку него преминувала цистерна полна со нафта, па и делови од мостот и цистерната паднале на рибарските бродови, а неколку секунди подоцна почнал вистинскиот хаос: Нафтата се запалила и ги зафатила бротчињата.


Се стравува дека најмалку шест рибари се заробени во утробитр на бротчињата, на мостот имало пет лица во моментот кога се урнал.

14 најтешко повредени луѓе се пренесени во болница, а се верува дека меѓу нив е и возач на танкери.


Во потрага се уклучиле и воен хеликоптер, рибарски бродови и повеќе од 60 војници и нуркачи.

Инаку, Тајван вчера го погоди тајфунот Митаг кој донел силни ветрови со брзина од 162 км на час, поради што беа откажани 160 летови, а повеќе од 60 000 луѓе останале без струја. Меѓутоа нема официјални изјави дали бурата влијаела на уривање на мостот.Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот