31 Јануари, 2023
0.0228

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

Објавено во: Свет 02 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Американскиот претседател Џо Бајден направи гаф на средбата со францускиот претседател Емануел Макрон. Станува збор за мрморење пред Белата куќа каде Бајден на „Макроун“ му посака добредојде, потсетувајќи дека Франција е најстариот сојузник на САД, пренесе Телеграф.

Бајден го спомна Маркизот де Лафајет, ама како „Маркус де Лафајет“. Тоа бил француски благородник кој се борел во војната за независност на САД против Велика Британија. Бајден минатиот месец го нарече Риши Санок, британскиот премиер Риши Сунак. Тој во повеќе наврати грешеше имиња на политичари, но и на држави. 

Инаку, Бајден и Макрон рекоа дека двете земји се „браќа по оружје“. Бајден направи гаф кога во говор во американската сојузна држава Колорадо рече дека неговиот син, кој почина од тумор на мозокот во мај 2015 година, „го загубил животот во Ирак“.

фото: јутјуб/принтскрин


Можеби ќе ве интересира

Мандатот истекува во септември: Дали жена ќе го наследи Столтенберг на местото шеф на НАТО?

Мандатот истекува во септември: Дали жена ќе го наследи Столтенберг на местото шеф на НАТО?

СЕ ПОЈАВИ ПРИ ВУЛКАНСКА ЕРУПЦИЈА И ГО СНЕМА: Ова е островот кој откри многу мистерии

СЕ ПОЈАВИ ПРИ ВУЛКАНСКА ЕРУПЦИЈА И ГО СНЕМА: Ова е островот кој откри многу мистерии

Погледнете ја хит снимката на шеикот кој збесна поради Роналдо: „Му дадов 200 милиони, а тој само кажува...“ ВИДЕО

Погледнете ја хит снимката на шеикот кој збесна поради Роналдо: „Му дадов 200 милиони, а тој само кажува...“ ВИДЕО

Која земја е најкорумпирана во Европа?

Која земја е најкорумпирана во Европа?

Се ближи ли крајот на пандемијата на коронавирусот?

Се ближи ли крајот на пандемијата на коронавирусот?

БРУТАЛНА АЛБАНСКА БАНДА „ЗАВЛАДЕА“ СО БРИТАНИЈА - дилаат хероин, рекетираат, и се снимаат на социјалните мрежи

БРУТАЛНА АЛБАНСКА БАНДА „ЗАВЛАДЕА“ СО БРИТАНИЈА - дилаат хероин, рекетираат, и се снимаат на социјалните мрежи

ЗА СТРУЈА 600 ЕВРА МЕСЕЧНО, КИРИЈА 1500! Србинот Драган раскажа како се живее во Норвешка

ЗА СТРУЈА 600 ЕВРА МЕСЕЧНО, КИРИЈА 1500! Србинот Драган раскажа како се живее во Норвешка

Слика која ја нашле на фарма ја продале за милионска сума

Слика која ја нашле на фарма ја продале за милионска сума

АКО СТЕ ВО ИСТАНБУЛ, ВНИМАВАЈТЕ: Можно се напади на места каде се шетаат западните туристи

АКО СТЕ ВО ИСТАНБУЛ, ВНИМАВАЈТЕ: Можно се напади на места каде се шетаат западните туристи