14 Април, 2021
0.0286

(ВИДЕО) ХАОС ВО СЕВЕРНА ГРЦИЈА: Силно невреме улиците ги претвори во реки

Објавено во: Балкан 22 Мај, 2020

Силно невреме ја зафати Грција. 

Во северниот дел на земјата улиците личат на реки, a многу домаќинства се без струја. 

Зафатени со невремето се Халкидики, Солун, Килкис, Серес и Ксанти. Пожарникарите спасиле едно 21-годишно момче на кое невремето му го однело автомобилот.

Медиумите од Грција пишуваат дека се забележани 6.700 громови.

Во Пожарникарната бригада во Солун имало повеќе од 100 повици да се испумпа водата од домовите и подрумите.


Метеоролозите велат дека дождовите ќе продолжат, најголем дел на Крит, а невремето би требало до вечер да се смири.

На почетокот на оваа година силно невреме имаше на еден од најскапите грчки острови, Миконос.  Овој дел од Грција беше опустошен.

Лани во текот на ноември, страшно невреме однесе и жртви во Грција. 

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Автомобил излета од патот и вертикално се залепи за куќа

(ФОТО) Автомобил излета од патот и вертикално се залепи за куќа

Борисов: Ќе предложам друг кандидат за премиер

Борисов: Ќе предложам друг кандидат за премиер

ЛЕКАРКА ОД КРИЗНИОТ ШТАБ ЈА РЕШАВА ДИЛЕМАТА - има или не бразилски сој во Србија

ЛЕКАРКА ОД КРИЗНИОТ ШТАБ ЈА РЕШАВА ДИЛЕМАТА - има или не бразилски сој во Србија

ПРИМЕНА Е ВО БОЛНИЦА ВО ТЕШКА СОСТОЈБА - првата дама на Бугарија има аневризми по прележаниот ковид

ПРИМЕНА Е ВО БОЛНИЦА ВО ТЕШКА СОСТОЈБА - првата дама на Бугарија има аневризми по прележаниот ковид

ТУРИСТИЧКИ ЕКСПЕРИМЕНТ: На холандски туристи во Грција не им е дозволено одење на плажа

ТУРИСТИЧКИ ЕКСПЕРИМЕНТ: На холандски туристи во Грција не им е дозволено одење на плажа

ДОКТОРКА ОБЈАСНУВА КАКО НАСТАНАЛ БРАЗИЛСКИОТ СОЈ: Промените на коронавирусот настануваат на секои 10-15 минути

ДОКТОРКА ОБЈАСНУВА КАКО НАСТАНАЛ БРАЗИЛСКИОТ СОЈ: Промените на коронавирусот настануваат на секои 10-15 минути

Фајненшл Тајмс за вакцините: Српската дипломатија ја срами ЕУ

Фајненшл Тајмс за вакцините: Српската дипломатија ја срами ЕУ

ТЕМПЕРАТУРИ ЗА 18 СТЕПЕНИ ПОНИСКИ ОД ВЧЕРА: Снежно невреме ја погоди Хрватска

ТЕМПЕРАТУРИ ЗА 18 СТЕПЕНИ ПОНИСКИ ОД ВЧЕРА: Снежно невреме ја погоди Хрватска

Зошто би била потребна и третата доза на вакцина против корона вирусот: Вирусологот Јовановиќ наведува две причини

Зошто би била потребна и третата доза на вакцина против корона вирусот: Вирусологот Јовановиќ наведува две причини