06 Јуни, 2020
0.0191

ТРАМП ГО ВОЗВРАЌА УДАРОТ: Ќе поднесе тужба против многумина, но поради каква истрага?

Објавено во: Свет 03 Октомври, 2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека најверојатно ќе поднесе тужба против лица кои се вклучени во истрагата за наводната вмешаност на Русија во претседателските избори во САД во 2016 година.

„Веројатно ќе поднесам многу тужби против голем број луѓе вклучени во изборната истрага за 2016 година“, рече Трамп на прес-конференцијата со финскиот претседател Саули Нинисте.

Американскиот претседател не прецизираше на кој мисли, но постојано изразува незадоволство од работата на некои централни актери во истрагата што ја спроведе американскиот специјален агент Роберт Милер, како што е поранешниот директор на ФБИ, Џејмс Коми, кого го разреши во мај 2017 година.

Истрагата на Милер не најде доволно докази дека Трамп и неговиот изборен штаб заговарале со Русија.

Милер исто така изјави дека нема доволно докази за да се обвини секој службеник во кампањата дека работи како нерегистриран странски агент на Русија.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот