16 Мај, 2021
0.0215

Стотици вакцини од АстраЗенека завршуваат во ѓубре: Граѓаните одбиваат да ја примаат во повеќе земји

Објавено во: Свет 20 Април, 2021

Стотици дози вакцина против Ковид-19 на АстраЗенека се фрлаат секој ден во Стокхолм затоа што жителите не сакаат да се вакцинираат со таа вакцина, изјави шведскиот лекар Јохан Стируд за телевизијата СВТ.

Стируд кој е член на Медицинското здружение за имунизација на шведската престолнина рече дека нема доволно граѓани кои сакаат да примат АстраЗенека, заради што вакцините мора да се фрлат доколку не се користат во рок од неколку часа.

Во Шведска, вакцинацијата со оваа вакцина е ограничена на оние над 65 години, откако беа забележани ретки случаи на згрутчување на крвта како несакан ефект на вакцината ширум светот.

СВТ известува дека некои пациенти ја откажуваат закажаната вакцинација кога ќе дознаат дека ќе ја примат вакцината АстраЗенека.

Стируд, како и Европската агенција за лекови (ЕМА) и Светската здравствена организација (СЗО), потенцираат дека придобивките од вакцината се многу поголеми од ризиците, па ги повика луѓето да се вакцинираат.

Отфрлањето на вакцината АстраЗенека е забележано и во Хрватска, која во моментов има најголем број, објавија хрватските медиуми.


Можеби ќе ве интересира

Во Конго се изречени триесет смртни казни

Во Конго се изречени триесет смртни казни

Антонио Гутереш е „шокиран“ од она што се случува во Појасот Газа

Антонио Гутереш е „шокиран“ од она што се случува во Појасот Газа

Има повеќе смртни случаи отколку лани, констатира СЗО

Има повеќе смртни случаи отколку лани, констатира СЗО

Повеќето Германци се против повластувања за вакцинираните

Повеќето Германци се против повластувања за вакцинираните

КАИРО НАПРАВИ ИСКЛУЧОК: Египет ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените

КАИРО НАПРАВИ ИСКЛУЧОК: Египет ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените

(ВИДЕО) ЕДЕН ЗАГИНАТ И ПОВЕЌЕ ОД 60 ПОВРЕДЕНИ: Toрнадо го погоди Вухан

(ВИДЕО) ЕДЕН ЗАГИНАТ И ПОВЕЌЕ ОД 60 ПОВРЕДЕНИ: Toрнадо го погоди Вухан

Москва молчи, а Ерменија тврди дека побарала воена помош од Русија

Москва молчи, а Ерменија тврди дека побарала воена помош од Русија

(ВИДЕО+ФОТО) Старата камп приколка ја претвориле во куќа

(ВИДЕО+ФОТО) Старата камп приколка ја претвориле во куќа

По првата вакцина во Италија имаат за 80 отсто помалку заразени

По првата вакцина во Италија имаат за 80 отсто помалку заразени