29 Мај, 2020
0.0388

СЛЕДНАТА ПАНДЕМИЈА ЌЕ ДОЈДЕ ОД АМАЗОНИЈА: Преполна е со вируси, предупредува светскиот еколог Давид Лапола

Објавено во: Свет 18 Мај, 2020

Следната пандемија ќе тргне од амазонските прашуми, предупредува бразилскиот еколог Давид Лапола, нагласувајќи, дека главна причина за тоа е уништувањето на живеалиштата на животните од страна на луѓето, со тоа што безмилосно ги уништуваат дождовните шуми во Амазонија.

Научниците велат дека забрзаната урбанизација на дотогашните недопрени места, придонесува за појава на нови зоонотски болести, оние кои од животните се пренесуваат на луѓето. Тоа го вклучува и новиот корона вирус, за кои како што и до сега се претпоставуваше беше пренесен од лилјаците во кинеската провинција Хубеи, која забрзано се урбанизира.

38-годишниот Лапола чија експертиза е како човечката активност ги преобликува екосистемите на тропските шуми, тврди дека истите процеси се случуваат и во Амазонија.

-Амазонија е огромен резеревоар на вируси, подобро да не си ја испробуваме среќата, вели Лапола.

Најголемата светска прашума исчезнува со вознемирувачка брзина, а дефорестацијата на Амазонија значително се зголеми од почетокот на изминатата година, токму во период на претседателскиот мандат на десничарот и климатскиот скептиг Жаир Болсонаро. Тој настојува по секоја цена да ги отвори за рударство и друга индустрија некогашните заштитени доморотски области во Бразил.

Трендот продолжува и оваа година, па според податоците од бразилскиот Национален институт за научни истражувања, од јануари до април „избришани“ се 1.200 квадратни километри шима, што е рекорд во еден квартал.

Лапола тврди дека и претходните многу опасни вируси, ХИВ, ебола, како и треската денга се резултат на вакви драстични промени во екосистемите.-

-Тие вируси се појавија и се раширија во пандемски размери само поради еколошката нерамнотежа. А, сега големиот биодиверзитет на Амазонија би можел да се претвори и во регион на „најголем светски басен на корона вирусот, вели Лапола.


Можеби ќе ве интересира

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

РАБОТНИЦИТЕ ПАЛЕА ГУМИ: Ги разгневи затворањето на фабриката на Нисан во Барселона

РАБОТНИЦИТЕ ПАЛЕА ГУМИ: Ги разгневи затворањето на фабриката на Нисан во Барселона

ТУРИЗМОТ ОДИ ВО ДРУГА НАСОКА: Oгромен пад, но и почеста посета на планини

ТУРИЗМОТ ОДИ ВО ДРУГА НАСОКА: Oгромен пад, но и почеста посета на планини

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска