31 Јануари, 2023
0.0265

Шојгу објави колку украински војници загинале во ноември

Објавено во: Свет 06 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Русија тврди дека Украина само во ноември изгубила над 8.000 војници. 

„Во ноември, украинските сили загубија 8.300 војници, пет авиони, 10 хеликоптери, 149 тенкови, повеќе од 300 оклопни транспортери“, рече Сергеј Шојгу. 

Во последниот период руската армија ги ослободи Мајорск, Павловка, Опитно, Андреевка, Белегоровка и други места.

Сепак шефицата на Еврпската Комисија(ЕК), Урсула фон дер Лајен рече дека во Украина загинале околу 100.000 војници, но потоа информацијата беше избришана. Но, советникот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, Михајло Подољак рече дека досега изгубиле од 10.000 до 13.000 војници. Но, Украина тврди дека од почетокот на војната загинале над 80.000 руски војници. Руската инвазија на Украина почна на 24 февруари. 

Можеби ќе ве интересира

Мандатот истекува во септември: Дали жена ќе го наследи Столтенберг на местото шеф на НАТО?

Мандатот истекува во септември: Дали жена ќе го наследи Столтенберг на местото шеф на НАТО?

СЕ ПОЈАВИ ПРИ ВУЛКАНСКА ЕРУПЦИЈА И ГО СНЕМА: Ова е островот кој откри многу мистерии

СЕ ПОЈАВИ ПРИ ВУЛКАНСКА ЕРУПЦИЈА И ГО СНЕМА: Ова е островот кој откри многу мистерии

Погледнете ја хит снимката на шеикот кој збесна поради Роналдо: „Му дадов 200 милиони, а тој само кажува...“ ВИДЕО

Погледнете ја хит снимката на шеикот кој збесна поради Роналдо: „Му дадов 200 милиони, а тој само кажува...“ ВИДЕО

Која земја е најкорумпирана во Европа?

Која земја е најкорумпирана во Европа?

Се ближи ли крајот на пандемијата на коронавирусот?

Се ближи ли крајот на пандемијата на коронавирусот?

ЗА СТРУЈА 600 ЕВРА МЕСЕЧНО, КИРИЈА 1500! Србинот Драган раскажа како се живее во Норвешка

ЗА СТРУЈА 600 ЕВРА МЕСЕЧНО, КИРИЈА 1500! Србинот Драган раскажа како се живее во Норвешка

БРУТАЛНА АЛБАНСКА БАНДА „ЗАВЛАДЕА“ СО БРИТАНИЈА - дилаат хероин, рекетираат, и се снимаат на социјалните мрежи

БРУТАЛНА АЛБАНСКА БАНДА „ЗАВЛАДЕА“ СО БРИТАНИЈА - дилаат хероин, рекетираат, и се снимаат на социјалните мрежи

Слика која ја нашле на фарма ја продале за милионска сума

Слика која ја нашле на фарма ја продале за милионска сума

АКО СТЕ ВО ИСТАНБУЛ, ВНИМАВАЈТЕ: Можно се напади на места каде се шетаат западните туристи

АКО СТЕ ВО ИСТАНБУЛ, ВНИМАВАЈТЕ: Можно се напади на места каде се шетаат западните туристи